PolskaXIV LO z Wrocławia najlepszą szkołą średnią

XIV LO z Wrocławia najlepszą szkołą średnią


XIV LO im. Polonii Belgijskiej z Wrocławia zwyciężyło w rankingu na najlepszą szkołę średnią, który już trzeci raz przygotowała
"Rzeczpospolita" wspólnie z miesięcznikiem "Perspektywy".

Obraz
© Zajęcia w laboratorium chemicznym XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Polonii Belgijskiiej we Wrocławiu (PAP/Adam Hawałej)

Uczniowie zwycięskiej szkoły w roku szkolnym 2001/2002 osiągnęli największe sukcesy w olimpiadach przedmiotowych w Polsce: byli w finałach aż 11 ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych i zdobyli w nich 14 tytułów laureata i 29 dyplomów finalisty.

"Uczniowie i nauczyciele są jak naczynia połączone. Tak to już jest, że nie jest możliwy sukces ucznia bez pracy nauczyciela, z kolei każde uczniowskie zwycięstwo to sukces nauczyciela" - powiedziała minister edukacji Krystyna Łybacka.

"Nasi uczniowie od lat interesują się przedmiotami ścisłymi; matematyką, fizyką, chemią i olimpiadami z tych przedmiotów. Ostatnio mamy też osiągnięcia w olimpiadzie z języka polskiego. Proponujemy bowiem uczniom udział w różnych olimpiadach. Każde rozwijanie zainteresowań wykraczające poza program dużo młodym ludziom daje" - powiedział dyrektor szkoły Aleksander Dobrzycki.

Obraz
© Dyrektor wraz z uczniami XIV LO im.Polonii Belgijskiej we Wrocławiu (PAP - Jacek Turczyk)

"Myślę, że tajemnica sukcesu naszej szkoły zależy zarówno od uczniów jak i od nauczycieli. Lekcje u nas są prowadzone w dość niekonwencjonalny sposób, najczęściej jest to dyskusja, którą prowadzi nauczyciel. Nie wkuwamy na pamięć, lecz wymagane jest od nas kojarzenie faktów i myślenie. Nie uczymy się rzeczy zbędnych" - uważa uczeń Rafał Łabędzki.

Dobrą pozycję w tym roku utrwaliła szczecińska Trzynastka, zajmując drugie miejsce. Z kolei ubiegłoroczny zwycięzca, łódzki Koper, czyli I LO im. Mikołaja Kopernika, przesunął się na trzecie.

Najwyżej w kategorii szkół z małych miejscowości znalazł się Zespół Szkół Rolniczych CKP im. Wincentego Witosa w Nawojowej (Małopolska). W ogólnym notowaniu zajął 76. miejsce i uzyskał specjalną nagrodę ministra edukacji narodowej.

”Nie jestem zaskoczony składem pierwszej piętnastki szkół z rankingu” - mówi rektor SGH, prof. Marek Rocki, przewodniczący kapituły rankingu. ” To jest grupa bardzo dobrych placówek, corocznie stanowiąca czołówkę listy. Dla mnie ważną wiadomością jest to, że mamy bardzo dobre szkoły w bardzo różnych miejscowościach, w całej Polsce”.

”Myślę, że taki ranking jest ważną informacją, ale nie jedyną, dla absolwentów gimnazjów, którzy szukają dla siebie szkoły” - ocenia dyrektor Departamentu Kształcenia Ogólnego w Ministerstwie Edukacji Narodowej i Sportu Anna Zawisza.

O miejscu szkoły zadecydowały sukcesy jej uczniów w olimpiadach przedmiotowych. W rankingu brano pod uwagę wszystkie szkoły, które w roku szkolnym 2001/2002 miały co najmniej dwóch laureatów lub finalistów w 26 olimpiadach przedmiotowych. (an)

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)