XIII Światowe Igrzyska Polonijne rozpoczęte!
Od rywalizacji piłkarzy i tenisistów zaczęły
się zmagania sportowców uczestniczących w XIII
Światowych Igrzyskach Polonijnych w Słupsku.
W Igrzyskach bierze udział rekordowa w historii tej imprezy liczba 1068 zawodników reprezentujących Polonię z 28 państw. Sportowcy startują w 21 indywidualnych i zespołowych konkurencjach, które będą rozgrywane w Słupsku i nadmorskiej Ustce (Pomorskie).
Największą reprezentację - 200 zawodników - wystawiła Polonia z Niemiec. Druga pod względem liczebności jest ekipa Polonii szwedzkiej - 89 sportowców, trzecia Polonii kanadyjskiej - 76 osób. Jedynym krajem reprezentowanym na Igrzyskach przez jednego polonijnego zawodnika jest Dania.
Pierwszą zakończoną dyscypliną był rozegrany w niedzielę w formie zabawy wielobój rodzinny, w którym wystartowały reprezentacje 35 polonijnych rodów. W finale konkurencji, która miała formę zabawy, zmierzyli się Polonusi z Austrii, Czech, Stanów Zjednoczonych i Szwecji.
Igrzyska zainaugurowano plenerowym widowiskiem na placu przed słupskim ratuszem w sobotę wieczorem. W czasie inauguracji hymn Polski wykonał 220 osobowy Zjednoczony Chór Polonijny złożony ze śpiewaków mieszkających w Belgii, Białorusi, Litwie, Łotwie, Ukrainie, dziecięcy zespół Mała Wilia z Wilna oraz chór 12 dyrygentów z Europy, Azji i obu Ameryk.
Efektownie zaprezentował się na inauguracji Igrzysk zespół Scena Etno, który zagrał krótki koncert wisząc na linach na ścianie ratusza.
Według uczestniczącego w inauguracji marszałka Senatu Bogdana Borusewicza, Igrzyska to największe święto polskiej diaspory. To nie tylko rywalizacja sportowa, ale okazja do wyjątkowego kontaktu z macierzą, często pierwszego od wielu pokoleń (...). To również możliwość spotkania z rodakami z całego świata, nawiązanie przyjaznych kontaktów, trwających nieraz całymi latami.
Światowe Igrzyska Polonijne odbywają się z przerwami od 73 lat. Do pierwszej sportowej rywalizacji Polonii doszło w 1934 r. w Warszawie. Potem impreza miała 36-letnia przerwę. Kolejne Igrzyska zorganizowano w 1974 r. w Krakowie. Przedostania edycja imprezy obyła się w 2005 r. w Warszawie. Udział wzięły w niej ekipy 19 krajów, reprezentowane przez 1017 zawodników. Najwięcej złotych medali - 44 - zdobyli polonijni sportowcy z Białorusi.
XIII Światowe Igrzyska Polonijne zakończą się 4 sierpnia. Sportowym zmaganiom będą towarzyszyć wydarzenia kulturalne, m.in. koncert Maryli Rodowicz, Czerwonych Gitar i hip - hopowego wykonawcy Mezzo, a także plenerowe spektakle słupskiego Teatru Nowego, projekcje letniego kina, Jarmark Gryfitów oraz Słupskie Forum Gospodarki.