PolskaXIII Dzień Judaizmu w Polsce

XIII Dzień Judaizmu w Polsce

Kilkaset osób wzięło udział w głównych obchodach XIII Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Podczas uroczystości w tarnowskiej Bimie rabin Michael Schudrich powiedział, że jest to miejsce pamięci, ale także symbol nadziei na przyszłość. Podkreślił, że chrześcijanie i Żydzi mają obowiązek przed Bogiem wspólnie sławić Jego imię.

Piotr Kadlcik, przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce, odmówił Kadisz. W krótkim wystąpieniu wspomniał o tym, że w okresie międzywojennym prawie połowę mieszkańców Tarnowa stanowili Żydzi. Przypomniał, że z sześciomilionowej społeczności żydowskiej ocalało tylko kilka tysięcy osób.

Z okazji Dnia Judaizmu w Tarnowie przeprowadzono prace, które miały na celu wyeksponowanie Bimy. Usunięto budynek, który przez prawie 30 lat zasłaniał zabytek. Bima to fragment synagogi, zwykle w formie podium, z którego podczas szabatu i świąt żydowskich odczytuje się fragmenty Tory i ksiąg prorockich.

Uczestników spotkania w Tarnowie pozdrowił Papież Benedykt XVI. - Niech życzliwe spotkanie odmiennych tradycji i kultur prowadzi do wzajemnego zrozumienia i szacunku - powiedział papież po zakończeniu modlitwy Anioł Pański.

Z okazji Dnia Judaizmu papież złożył wizytę w rzymskiej synagodze. Przed wejściem zatrzymał się przed dwiema tablicami. Jedna z nich upamiętnia łapankę w rzymskim getcie 16 października 1943 roku, po której do obozu w Auschwitz hitlerowcy deportowali ponad tysiąc osób. Benedykta XVI na progu synagogi powitał główny rabin Rzymu Ricardo de Segni.

Hasłem przewodnim tegorocznych obchodów Dnia Judaizmu są słowa zaczerpnięte ze Starego Testamentu: "Wyjdź z twojej ziemi rodzinnej do kraju, który ci ukażę". Celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii.

W seminarium duchownym w Tarnowie otwarto z tej okazji wystawę zatytułowaną "Cmentarze żydowskie i synagogi dawnej Galicji".

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)