PolskaX Finał WOŚP

X Finał WOŚP


W niedzielę po raz dziesiąty zagra największa orkiestra na świecie - Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Przez kraj przetoczy się fala kolorowego szaleństwa miłości, przyjaźni i muzyki - zapowiada dyrygent orkiestry Jerzy Owsiak. W całej Polsce odbędą się koncerty, licytacje i zbiórka pieniędzy, które jak zwykle zostaną przeznaczone na zakup sprzętu medycznego.

Największym osiągnięciem orkiestry jest fakt, że gra od 10 lat, zaznaczył Owsiak. Podczas dziewięciu edycji imprezy udało się już zebrać ponad 32 miliony dolarów. W ubiegłym roku padł rekord - 6 milionów dolarów. Owsiak zapewnia, że każda złotówka jest dobrze zainwestowana.

Zebrane w tym roku pieniądze orkiestra przeznaczy na ratowanie życia dzieci z wadami wrodzonymi i leczenie operacyjne noworodków.

100 tys. wolontariuszy, 843 sztaby. To największa akcja charytatywna na świecie - podkreślił Owsiak. Podczas Wielkiego Finału o godzinie 20 w całej Polsce odbędzie się koncert Światełko do Nieba. W Warszawie - światełko nie będzie wysyłane tradycyjnie sprzed gmachu telewizji przy ulicy Woronicza, lecz z Placu Defilad przed Pałacem Kultury i Nauki.

Podczas Wielkiej Orkiestry, jak co roku, odbędzie się licytacja złotych serduszek i złotych kart telefonicznych. Dodatkowo - zlicytowane zostaną srebrne jubileuszowe medale, wykonane przez mennicę państwową. Podczas licytacji specjalnych będzie można kupić także rakietę, opancerzony samochód rządu polskiego z poprzedniej epoki, pełnomorski jacht i pióro Leszka Balcerowicza, którym zostało podpisane porozumienie o wspólnej akcji Narodowego Banku Polskiego i Wielkiej Orkiestry.

W tym roku - po raz pierwszy Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra na całym świecie. Europa Zachodnia, Ameryka, Afryka to tylko niektóre miejsca, gdzie będzie można nas usłyszeć - zapowiedział dyrygent orkiestry.

Wielki finał transmituje drugi program Telewizji Polskiej i telewizja Polonia. Obszerną relację z tego wydarzenia będzie można znaleźć w serwisie Wiadomości Wirtualnej Polski.

Po dotychczasowych 9. Finałach zebrano ponad 32 miliony dolarów, za które zakupiono sprzęt medyczny dla 1400 oddziałów dziecięcych w szpitalach w całym kraju. Ponadto sprzęt otrzymały: Państwowa Straż Pożarna, Ochotnicza Straż Pożarna oraz Górskie i Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratownicze. Dzięki akcji Orkiestry powstają wielkie systemy medyczne, jak przesiewowe badania słuchu u noworodków.

Akcja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy została zapoczątkowana w 1992 r. w telewizyjnym programie Róbta co chceta, czyli rockowa jazda bez trzymanki. Jej pomysłodawcą i organizatorem był Jerzy Owsiak.

Pierwszy finał WOŚP odbył się 3 stycznia 1993 roku w ponad stu miastach Polski. Podczas koncertów, festynów i licytacji zbierano wówczas pieniądze na rzecz dzieci z wrodzonymi wadami serca.

Pół roku po pierwszym Finale, rozpoczęła działalność Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, zajmująca się zbieraniem pieniędzy i przeznaczaniem ich na sprzęt medyczny potrzebny do ratowania zdrowia i życia dzieci.

W następnych latach zbierano pieniądze na sprzęt dla ratowania życia noworodków i niemowląt, dla dzieci z chorobami nowotworowymi, poszkodowanymi w wypadkach.

Finał Wielkiej Orkiestry trwa do godziny 24.00, kiedy zostają podane wstępne wyniki zbiórki pieniędzy. Zazwyczaj, do końca lutego czyli do rozliczenia z ministerstwem spraw wewnętrznych, suma ta wzrasta o 30-40%.

W myśl statutu Fundacji WOŚP, może ona na swoje utrzymanie przeznaczyć najwyżej 5% funduszy, którymi dysponuje. Zakup sprzętu medycznego nabywanego przez Fundację w przetargach publicznych kontroluje komisja ekspertów, złożona głównie z lekarzy.

80% Polaków ankietowanych przez Pentor pozytywnie ocenia WOŚP. Ponad połowa ofiarowała na ten cel pieniądze. (mag)

Zobacz także:

Stronęrel="nofollow">Fundacji WOŚP

wośporkiestraowsiak

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)