PolskaX Finał WOŚP

X Finał WOŚP


W niedzielę po raz dziesiąty zagra największa orkiestra na świecie - Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Przez kraj przetoczy się fala kolorowego szaleństwa miłości, przyjaźni i muzyki - zapowiada dyrygent orkiestry Jerzy Owsiak. W całej Polsce odbędą się koncerty, licytacje i zbiórka pieniędzy, które jak zwykle zostaną przeznaczone na zakup sprzętu medycznego.

12.01.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Największym osiągnięciem orkiestry jest fakt, że gra od 10 lat, zaznaczył Owsiak. Podczas dziewięciu edycji imprezy udało się już zebrać ponad 32 miliony dolarów. W ubiegłym roku padł rekord - 6 milionów dolarów. Owsiak zapewnia, że każda złotówka jest dobrze zainwestowana.

Zebrane w tym roku pieniądze orkiestra przeznaczy na ratowanie życia dzieci z wadami wrodzonymi i leczenie operacyjne noworodków.

100 tys. wolontariuszy, 843 sztaby. To największa akcja charytatywna na świecie - podkreślił Owsiak. Podczas Wielkiego Finału o godzinie 20 w całej Polsce odbędzie się koncert Światełko do Nieba. W Warszawie - światełko nie będzie wysyłane tradycyjnie sprzed gmachu telewizji przy ulicy Woronicza, lecz z Placu Defilad przed Pałacem Kultury i Nauki.

Podczas Wielkiej Orkiestry, jak co roku, odbędzie się licytacja złotych serduszek i złotych kart telefonicznych. Dodatkowo - zlicytowane zostaną srebrne jubileuszowe medale, wykonane przez mennicę państwową. Podczas licytacji specjalnych będzie można kupić także rakietę, opancerzony samochód rządu polskiego z poprzedniej epoki, pełnomorski jacht i pióro Leszka Balcerowicza, którym zostało podpisane porozumienie o wspólnej akcji Narodowego Banku Polskiego i Wielkiej Orkiestry.

W tym roku - po raz pierwszy Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra na całym świecie. Europa Zachodnia, Ameryka, Afryka to tylko niektóre miejsca, gdzie będzie można nas usłyszeć - zapowiedział dyrygent orkiestry.

Wielki finał transmituje drugi program Telewizji Polskiej i telewizja Polonia. Obszerną relację z tego wydarzenia będzie można znaleźć w serwisie Wiadomości Wirtualnej Polski.

Po dotychczasowych 9. Finałach zebrano ponad 32 miliony dolarów, za które zakupiono sprzęt medyczny dla 1400 oddziałów dziecięcych w szpitalach w całym kraju. Ponadto sprzęt otrzymały: Państwowa Straż Pożarna, Ochotnicza Straż Pożarna oraz Górskie i Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratownicze. Dzięki akcji Orkiestry powstają wielkie systemy medyczne, jak przesiewowe badania słuchu u noworodków.

Akcja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy została zapoczątkowana w 1992 r. w telewizyjnym programie Róbta co chceta, czyli rockowa jazda bez trzymanki. Jej pomysłodawcą i organizatorem był Jerzy Owsiak.

Pierwszy finał WOŚP odbył się 3 stycznia 1993 roku w ponad stu miastach Polski. Podczas koncertów, festynów i licytacji zbierano wówczas pieniądze na rzecz dzieci z wrodzonymi wadami serca.

Pół roku po pierwszym Finale, rozpoczęła działalność Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, zajmująca się zbieraniem pieniędzy i przeznaczaniem ich na sprzęt medyczny potrzebny do ratowania zdrowia i życia dzieci.

W następnych latach zbierano pieniądze na sprzęt dla ratowania życia noworodków i niemowląt, dla dzieci z chorobami nowotworowymi, poszkodowanymi w wypadkach.

Finał Wielkiej Orkiestry trwa do godziny 24.00, kiedy zostają podane wstępne wyniki zbiórki pieniędzy. Zazwyczaj, do końca lutego czyli do rozliczenia z ministerstwem spraw wewnętrznych, suma ta wzrasta o 30-40%.

W myśl statutu Fundacji WOŚP, może ona na swoje utrzymanie przeznaczyć najwyżej 5% funduszy, którymi dysponuje. Zakup sprzętu medycznego nabywanego przez Fundację w przetargach publicznych kontroluje komisja ekspertów, złożona głównie z lekarzy.

80% Polaków ankietowanych przez Pentor pozytywnie ocenia WOŚP. Ponad połowa ofiarowała na ten cel pieniądze. (mag)

Zobacz także:

Stronęrel="nofollow">Fundacji WOŚP

wośporkiestraowsiak
Zobacz także
Komentarze (0)