Wzrost poparcia dla wojskowych działań w Afganistanie
We wrześniu nieznacznie wzrosło poparcie dla udziału polskich żołnierzy w operacji NATO w Afganistanie - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Nadal jednak zdecydowana większość Polaków (72%) wyraża sprzeciw w tej sprawie.
We wrześniu poparcie dla misji w Afganistanie wyrażało 22% badanych, w porównaniu do 18% w lipcu. Przeciwnikami udziału polskich żołnierzy w tej misji jest 72% ankietowanych (spadek od lipca o 5%).
W stosunku do poprzednich miesięcy we wrześniu nieco wzrosła też liczba badanych wyrażających nadzieję, że operacja NATO w Afganistanie przyczyni się do zaprowadzenia pokoju w tym kraju; we wrześniu było to 21%, zaś w lipcu - 16% Ubyło zaś osób, które mają odmienne zdanie w tej sprawie; we wrześniu było to 61%, a w lipcu - 69%.
Ankietowanych pytano także czy udział żołnierzy polskich w operacji NATO w Afganistanie wpływa korzystnie czy też niekorzystnie na wizerunek Polski w świecie. 34% ankietowanych twierdziło, że ma to korzystny wpływ, 21% było zdania, że nie ma na to wpływu, zaś 27% uważa, że wpływa to niekorzystnie.
Ponadto sondaż wskazuje, że 78% badanych popiera przynależność Polski do NATO, zaś 11% jest temu przeciwna. Poparcie to nie oznacza jednak przekonania, że członkostwo w sojuszu niejako automatycznie nakłada powinność uczestniczenia Polski we wszystkich podejmowanych przez niego akcjach zbrojnych.
Tylko 19% badanych jest zdania, że skoro Polska jest członkiem NATO, to żołnierze polscy powinni uczestniczyć we wszystkich akcjach zbrojnych podejmowanych przez ten sojusz. Natomiast 69% respondentów twierdzi, że uczestnictwo polskich żołnierzy w akcjach zbrojnych NATO powinno zależeć od tego, czy udział w konkretnej akcji jest zgodny z interesem kraju.
Sondaż przeprowadzono w dniach 31 sierpnia do 4 września 2007 r. na liczącej 844 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłej ludności Polski.