Wzrasta poziom wody w polskich rzekach
Na Wiśle na odcinku od ujścia Narwi do zbiornika we Włocławku wzrost poziomu wody dodatkowo będzie spotęgowany piętrzeniem lodu. Przekroczenia stanów alarmowych w dalszym ciągu występować będą w Wyszogrodzie i Kępie Polskiej.
28.02.2010 | aktual.: 28.02.2010 13:30
Na Bugu we Frankopolu i Wyszkowie przewidywane są wzrosty w strefie powyżej stanów ostrzegawczych.
Wysokie stany wody z przekroczeniami stanów ostrzegawczych i alarmowych występować będą na Liwcu.
Przekroczenia stanów alarmowych przewiduje się na Pilicy w Sulejowie, na Luciąży w Kłudzicach i w Januszewicach na Czarnej Włoszczowskiej. Na Czarnej Malenieckiej w Dąbrowie poziom wody przekroczy stan ostrzegawczy.
Przebywanie nad brzegami rzek może być niebezpieczne. Instytut ostrzega przed podtapianiem terenów. Utrudnione jest prowadzenie prac hydrotechnicznych.
Wzrost stanów wody w dorzeczu Warty
W ciągu najbliższej doby woda z topniejącej pokrywy śnieżnej będzie powodować dalszy wzrost stanów wody w dorzeczu Warty - informuje w niedzielę IMiGW.
Stany okołoalarmowe i powyżej stanów alarmowych występować będą w Osjakowie (Warta), Łasku (Grabia), Mirkowie, Bogusław (Prosna), Niechmirowie (Oleśnica), Poddębicach (Ner).
Stany ostrzegawcze przekroczone będą na wodowskazach: Bobry, Śrem, Kostrzyn (Warta), Kule, Niwki (Liswarta), Dąbie (Ner), Gorzów Śląski, Piwonice, (Prosna) Podgórze (Widawka).
Stany okołoostrzegawcze prognozowane są na wodowskazach Działoszyn, Sieradz, Wronki (Warta) - podaje Instytut.
W pobliżu rzek występuje zagrożenie dla życia ludzi. Zagrożone są także dobra materialne w obszarze przybrzeżnym. Uniemożliwione jest prowadzenie prac hydrotechnicznych w korycie rzeki i w strefie przybrzeżnej.