Wzrasta poziom rzek - wojsko ruszyło z pomocą
Jak informuje IMGW w ciągu najbliższej doby przewidywany jest dalszy wzrost poziomu wody, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych i alarmowych. Najbardziej roztopy dadzą się we znaki mieszkańcom woj. dolnośląskiego i pomorskiego - tam spodziewane są podtopienia i utrudnienia w komunikacji. Z kolei na Lubelszczyźnie kilka domów zostało odciętych od świata, z pomocą ruszyło wojsko.
14.01.2011 | aktual.: 14.01.2011 17:17
Zobacz galerię: Wrocław ogłasza stan alarmowy
Od soboty na Dolnym Śląsku spodziewany jest stopniowy wzrost temperatury powietrza powyżej 0°C oraz opady deszczu powodujące topnienie pokrywy śnieżnej. Przewidywana wysokość opadów deszczu w tym regionie będzie wahać się od 4 do 6 mm/dobę. Powieje także wiatr od 10 do 20 km/h, zachodni i południowo-zachodni. IMGW ostrzega przed zalaniami na znacznym obszarze, podtopieniami oraz trudnościami komunikacyjnymi spowodowanymi zalaniem dróg.
Odrą poniżej Ścinawy będzie się przemieszczała fala wezbraniowa przy przekroczonych o 40-50 cm stanach alarmowych. Największy wzrost ok. 100 cm powyżej tych stanów wystąpi w górnej części dorzecza Nysy Kłodzkiej oraz w dorzeczu Baryczy.
Według Instytutu, poziom wody może się podnieść także w dopływach podgórskich i górskich w zlewniach Nysy Kłodzkiej, Bystrzycy, Kaczawy, Bobru i Nysy Łużyckiej; o 30-50 cm stan wody może wzrosnąć w zlewniach Małej Panwi, Stobrawy, Oławy, Bystrzycy, Widawy i Bobru; o 60-80 cm w zlewniach Ślęzy, Kaczawy i Nysy Łużyckiej.
Powody do narzekań będą mieli też mieszkańcy woj.zachodniopomorskiego. Tam temperatura będzie utrzymywała się przez cały czas powyżej zera. Dodatkowo w całym regionie w nocy z piątku na sobotę wystąpią silne opady deszczu. Wzrost temperatury powyżej 0°C i opady deszczu spowodują topnienie pokrywy śnieżnej i roztopy. Zmorą kierowców i pieszych będzie zalegające błoto pośniegowe. IMGW ostrzega przed lokalnymi podtopieniami.
Łódzkie: alarm w czterech gminach
Jak poinformował dyżurny łódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody, w wyniku ostatnich roztopów i opadów deszczu stany alarmowe zostały przekroczone w pięciu miejscach - na Grabi w Łasku, na Warcie w Działoszynie i Osjakowie, w Mirkowie na rzece Prosna oraz na Pilicy w Sulejowie.
Według WCZK, obecnie nie ma jednak większego zagrożenia i nie ma informacji o poważniejszych zalaniach czy podtopieniach. Stany ostrzegawcze przekroczone są: na rzece Czarnej Włoszczowej w Januszewicach, w Kłudzicach na Luciąży, na Warcie w Sieradzu, w Podgórzu na rzece Widawka oraz w Łowiczu na Bzurze.
Lubelszczyzna: mieszkańcy odcięci od świata
Z powodu roztopów poziom Wieprza na wodowskazie w Kośminie (woj. lubelskie) podniósł się o prawie 30 cm i po południu rzeka płynęła kilkanaście centymetrów powyżej stanu ostrzegawczego. Pogotowie przeciwpowodziowe ogłoszono dla Ryk i gminy Ułęż w powiecie ryckim oraz dla niektórych miejscowości w gminach Puławy, Baranów i Żyrzyn w powiecie puławskim.
W kolonii Ostrów w gminie Jeziorzany odciętych od świata zostało siedem gospodarstw. Na wniosek wojewody lubelskiego skierowano tam transporter pływający z 1. Batalionu Drogowo-Mostowego w Dęblinie. Pięciu żołnierzy pomagało mieszkańcom przedostać się do sklepu oddalonego o 3 kilometry. Żołnierze pozostają w gotowości do ewakuacji ludzi, zwierząt i mienia - poinformował ich dowódca kpt. Marcin Dąbrowski.
Pogoda na weekend
W sobotę niemal w całym kraju będzie pochmurno. Na Pomorzu Gdańskim i północnym wschodzie początkowo opady deszczu ze śniegiem i miejscami śniegu, na zachodzie kraju w drugiej części dnia zanik opadów i większe przejaśnienia. Temperatura maksymalnie od -1 st. na Suwalszczyźnie, 6 st. w centrum, do 8 st. na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, na Podlasiu, Warmii i Mazurach oraz Mazowszu z kierunków wschodnich i północnych, na pozostałym obszarze zachodni i północno-zachodni. Ciśnienie w południe w Warszawie wyniesie 999 hPa i będzie rosło.
Niedziela nie przyniesie poprawy pogody. Na krańcach północno-wschodnich początkowo deszcz ze śniegiem, na zachodzie zachmurzenie duże, później większe przejaśnienia i zanikające opady deszczu. Temp. maks. od 1 st. na Suwalszczyźnie, 5 st. w centrum, do 8 st. na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni.