Wznowiono śledztwo ws. śmierci czechosłowackiego ministra Jana Masaryka
Czeski Urząd Dokumentacji i Badania Zbrodni Komunistycznych (UDV) wznowił śledztwo ws. śmierci ministra spraw zagranicznych Czechosłowacji Jana Masaryka z 1948 r. Oficjalną przyczyną śmierci polityka było samobójstwo.
30.10.2019 21:16
Wątpliwości dotyczą opisu położenia zwłok po upadku z okna. Śledztwo wznowiono z powodu nagrania, w którym inspektor służby kryminalnej Vilibald Hofmann inaczej opisuje ułożenie ciała polityka niż na fotografiach dołączonych do akt śledztwa. Na nagraniu jest również mowa o liście, który Jan Masaryk miał napisać do Józefa Stalina. Według Hofmanna list ten był krótszy, niż później podawano, i nie było w nim nic, co sugerowałoby chęć popełnienia samobójstwa.
Sprawa śmierci czechosłowackiego polityka budzi wiele kontrowersji i na jej temat powstało wiele teorii. W 1948 r. policja stwierdziła, że chodziło o nieszczęśliwy wypadek i że minister wypadł przez okno. Gdy wznowiono śledztwo w 1969 r., ponownie zakończono je identycznym stwierdzeniem mówiącym o wypadku.
Kwestia Masaryka wróciła w 1995 roku. Wówczas uznano, że minister został zmuszony do samobójstwa. Dochodzenie z 2003 roku wykazało natomiast, że polityk został wypchnięty z okna.
Jan Masaryk został ministrem spraw zagranicznych w rządzie emigracyjnym Czechosłowacji w 1940 r. Tę samą funkcję sprawował w dwóch rządach powojennych, w tym w zdominowanym przez komunistów rządzie Klementa Gottwalda. Ze stanowiska ministra zrezygnował dopiero po zakończeniu wydarzeń w lutym 1948 r., w wyniku których całą władzę w Czechosłowacji przejęli komuniści. Planował wyjazd do Wielkiej Brytanii i pozostanie na emigracji.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl