Trwa ładowanie...
d21pzfi

Wznowiono śledztwo ws. śmierci czechosłowackiego ministra Jana Masaryka

Czeski Urząd Dokumentacji i Badania Zbrodni Komunistycznych (UDV) wznowił śledztwo ws. śmierci ministra spraw zagranicznych Czechosłowacji Jana Masaryka z 1948 r. Oficjalną przyczyną śmierci polityka było samobójstwo.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pogrzeb Jana Masaryka w 1948 roku
Pogrzeb Jana Masaryka w 1948 roku (East News)
d21pzfi

Wątpliwości dotyczą opisu położenia zwłok po upadku z okna. Śledztwo wznowiono z powodu nagrania, w którym inspektor służby kryminalnej Vilibald Hofmann inaczej opisuje ułożenie ciała polityka niż na fotografiach dołączonych do akt śledztwa. Na nagraniu jest również mowa o liście, który Jan Masaryk miał napisać do Józefa Stalina. Według Hofmanna list ten był krótszy, niż później podawano, i nie było w nim nic, co sugerowałoby chęć popełnienia samobójstwa.

Sprawa śmierci czechosłowackiego polityka budzi wiele kontrowersji i na jej temat powstało wiele teorii. W 1948 r. policja stwierdziła, że chodziło o nieszczęśliwy wypadek i że minister wypadł przez okno. Gdy wznowiono śledztwo w 1969 r., ponownie zakończono je identycznym stwierdzeniem mówiącym o wypadku.

d21pzfi

Kwestia Masaryka wróciła w 1995 roku. Wówczas uznano, że minister został zmuszony do samobójstwa. Dochodzenie z 2003 roku wykazało natomiast, że polityk został wypchnięty z okna.

Jan Masaryk został ministrem spraw zagranicznych w rządzie emigracyjnym Czechosłowacji w 1940 r. Tę samą funkcję sprawował w dwóch rządach powojennych, w tym w zdominowanym przez komunistów rządzie Klementa Gottwalda. Ze stanowiska ministra zrezygnował dopiero po zakończeniu wydarzeń w lutym 1948 r., w wyniku których całą władzę w Czechosłowacji przejęli komuniści. Planował wyjazd do Wielkiej Brytanii i pozostanie na emigracji.

Kuchciński znów marszałkiem Sejmu? Kidawa-Błońska: nie zdziwiłabym się

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d21pzfi

Podziel się opinią

Share

d21pzfi

d21pzfi
Więcej tematów