Wyznawcy prawosławia świętują Wielkanoc
Wyznawcy prawosławia, których największe w kraju skupiska są w województwie podlaskim, rozpoczęli w niedzielę obchody świąt Wielkanocnych. Wraz z nimi Wielkanoc świętują wierni innych obrządków wschodnich, m.in. grekokatolicy i staroobrzędowcy.
01.05.2005 | aktual.: 01.05.2005 11:50
Katolicy i prawosławni nieco inaczej wyliczają datę Wielkiej Nocy. Dlatego tylko raz na jakiś czas to najważniejsze w roku liturgicznym święto obchodzą wspólnie. Tak było na przykład przed rokiem. Przeważnie jednak Wielkanoc w Cerkwi wypada po świętach katolickich, a różnica może wynosić nawet pięć tygodni, tak jak w tym roku.
Nad ranem w niedzielę w cerkwiach zakończyły się kilkugodzinne wielkie jutrznie, połączone z paschalnymi procesjami. To odpowiednik nabożeństw rezurekcyjnych u katolików. W białostockiej katedrze pod wezwaniem św. Mikołaja przewodniczył tej uroczystości biskup Jakub, ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej.
W odczytywanym w cerkwiach orędziu paschalnym Sobór Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego zwraca uwagę na obojętność, osłabienie wiary i niechęć do wartości duchowych. Hierarchowie napisali w nim, że obecnie świat i ludzkość coraz częściej trapią złe doświadczenia, a "trwoga i niepokój mają swoje miejsce w rodzinie narodów".
Duchowni podkreślili też, że "spustoszenie duchowe szerzy się z przerażającą szybkością, kryjąc w sobie niebezpieczeństwo przemienienia w proch niezliczonych skarbów kultury chrześcijańskiej i ogólnoludzkiej".
Biskup Jakub, który także przygotował orędzie do wiernych swojej diecezji podkreślił w nim, że radość Zmartwychwstania pobudza do zmiany dotychczasowego życia. Podkreślił, że tym można wytłumaczyć fakt, iż obecnie, gdy świat proponuje konsumpcyjny styl życia "polegający na dogadzaniu ciału", wiele osób odrzuca to, wybierając "życie w modlitwie, ascezie lub w trudnej posłudze kapłańskiej".
Ponownie w świątyniach wierni spotkają się w niedzielne popołudnie. Wielka Wieczernia odprawiana w białostockiej katedrze będzie transmitowana przez telewizję i radio.
Niedzielne śniadanie wielkanocne było u wielu prawosławnych pierwszym obfitym posiłkiem po tygodniu bardzo ścisłego postu, a dla niektórych nawet miesiącu bez spożywania mięsa. Dlatego w niektórych rodzinach rozpoczyna się bardzo wcześnie rano, od razu po powrocie z cerkwi.
Podobnie jak u katolików, śniadanie wielkanocne zaczyna się od podzielenia się święconym jajkiem. Wśród wielu potraw, na stole jest też pascha - zwana też na Podlasiu paską - czyli mały słodki wypiek drożdżowy z bakaliami.
Po południu dwa świąteczne spotkania dla samotnych, ubogich i bezdomnych organizuje Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia "Eleos" w Białymstoku. Spotka się na nich co najmniej kilkadziesiąt osób.
Nabożeństwo i spotkanie z bliskimi zorganizowane zostało również dla prawosławnych osadzonych w białostockim areszcie śledczym. Na stałe pracuje tam prawosławny kapelan.
Hierarchowie Cerkwi w Polsce szacują, że w kraju jest ok. 550-600 tys. wiernych Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Większość z nich mieszka w województwie podlaskim, przede wszystkim w Białymstoku, Bielsku Podlaskim, Hajnówce i Siemiatyczach.