Wyznawcy islamu obchodzą 1427 rok
Wyznawcy islamu rozpoczęli 1427 rok według kalendarza muzułmańskiego, zwanego też księżycowym. Korzysta z niego przy ustalaniu dat świąt religijnych także polska społeczność wyznawców islamu, skupiona w Muzułmańskim Związku Religijnym w RP (MZR).
Choć muzułmański Nowy Rok nie ma charakteru święta religijnego, wierni zaczynają go modlitwami o pomyślność. W zabytkowym meczecie w Bohonikach (Podlaskie) takie modlitwy odbyły się we wtorek w południe.
Jak poinformowała przewodnicząca bohonickiej gminy muzułmańskiej Mirosława Korycka, wierni modlili się też w intencji ofiar katastrofy budowlanej w Katowicach.
Oparty na fazach Księżyca kalendarz muzułmański bierze swój początek od ucieczki Mahometa z Mekki do Medyny. Rok tak liczony, jest krótszy niż w tradycyjnym kalendarzu gregoriańskim o 11 dni i dlatego główne święta islamskie ulegają ciągłym przesunięciom.
Najważniejszymi w roku uroczystościami muzułmańskimi są: Ramadan Bajram, obchodzony na zakończenie postu, oraz Kurban Bajram, czyli Święto Ofiarowania, w czasie którego tradycyjnie dokonuje się uboju zwierząt.
Województwo podlaskie uważane jest za centrum polskiego islamu. Żyje tam większość polskich wyznawców islamu pochodzenia tatarskiego. W Bohonikach i Kruszynianach - są dwa ostatnie w kraju zabytkowe meczety. Przy nich znajdują się mizary, czyli islamskie cmentarze.
Przedstawiciele Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP szacują, że w Polsce jest około 20-25 tysięcy wyznawców islamu. Są to przede wszystkim cudzoziemcy: dyplomaci, biznesmeni, studenci i uchodźcy z krajów muzułmańskich.
Samych polskich Tatarów wyznających islam jest - w ocenie liderów tej społeczności - około pięciu tysięcy. Ostatni spis powszechny przyniósł jednak dużo niższe dane, bo według niego, Tatarów w Polsce jest około pięciuset.
Liderzy tej społeczności wyniki spisu uznają jednak za niewiarygodne.