PolskaWywiady z ocalałymi z getta na telebimach

Wywiady z ocalałymi z getta na telebimach


Dokument "Ci, którzy przeżyli" prezentujący
wywiady z osobami, które przeżyły powstanie w Getcie Warszawskim -
można oglądać od środy do soboty na telebimach przy Pomniku
Bohaterów Getta w Warszawie.

Wywiady z ocalałymi z getta na telebimach
Źródło zdjęć: © PAP

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/mlodzi-z-izraela-ku-czci-powstancow-z-getta-6038684060669057g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/mlodzi-z-izraela-ku-czci-powstancow-z-getta-6038684060669057g )
Młodzi z Izraela ku czci Powstańców z Getta

Film autorstwa Dawida Szurmieja przedstawia wypowiedzi osób, które ocalały z powstania, a także rodzin i przyjaciół tych, którzy zginęli w obozach zagłady i gettach. W nagraniach wzięli udział m.in. Irena Sendlerowa, Władysław Bartoszewski, Józef Hen i Szewach Weiss.

Prezentacja filmu jest związana z obchodami przypadającej w tym roku 65. rocznicy wybuchu powstania w Getcie Warszawskim.

Powstanie w Getcie Warszawskim, które wybuchło 19 kwietnia 1943 r., było próbą powstrzymania ostatecznej likwidacji getta przez Niemców. W walkach wzięło udział ok. tysiąca słabo uzbrojonych powstańców. Niemcy przeciwstawili im ponad 2 tys. żołnierzy Wehrmachtu, SS oraz pomocniczych oddziałów ukraińskich, litewskich i łotewskich. Użyto pojazdów opancerzonych, artylerii, a także lotnictwa.

Powstańcy walczyli do 16 maja. Tego dnia gen. SS Juergen Stroop ogłosił koniec akcji pacyfikacyjnej i na znak zwycięstwa rozkazał wysadzić Wielką Synagogę na ul. Tłomackiej. Według raportów gen. Stroopa, od 20 kwietnia do 16 maja 1943 roku w wykrytych i zlikwidowanych bunkrach znajdowało się ponad 56 tys. Żydów. Około 6 tys. zginęło na miejscu w walce, na skutek pożarów lub zaczadzenia. 7 tys. Żydów zamordowano na terenie getta, tyle samo wysłano do Treblinki. Pozostała grupa ok. 36 tys. została wysłana do innych obozów, głównie do Auschwitz i Majdanka.

Źródło artykułu:PAP
warszawarocznicagetto

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)