Wyszkowski nie przeprosi Wałęsy. SN uchylił wyrok
Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego w środę uchyliła wyrok wobec Krzysztofa Wyszkowskiego. Były opozycjonista z czasów PRL nie musi przepraszać byłego prezydenta za nazwanie go TW "Bolek".
21.04.2021 16:54
We wtorek Sąd Najwyższy uchylił wyrok wobec Krzysztofa Wyszkowskiego. Członek Kolegium IPN nie musi przepraszać byłego prezydenta Lecha Wałęsy za nazwanie go tajnym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa o pseudonimie "Bolek".
Sprawa zaczęła się ponad dekadę temu. Sąd w I instancji orzekł, że Wyszkowski nie musi przepraszać Wałęsy. Orzeczenie zostało zmienione w marcu 2011 roku, gdy sąd apelacyjny zdecydował, że nobliście należą się przeprosiny.
Wyszkowski tego wyroku nie wykonał, wobec czego były prezydent zdecydował się opublikować przeprosiny w telewizji na swój koszt.
W ubiegłym roku skargę nadzwyczajną skierował do Sądu Najwyższego Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro. W związku z tym sprawa powróciła na wokandę.
- Sąd Najwyższy uznał, że skarga nadzwyczajna zasługiwała na uwzględnienie z niektórych spośród powodów podniesionych przez Prokuratora Generalnego. W związku z tym należało uchylić wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku w punkcie, w którym ten nakazywał pozwanemu opublikowanie oświadczenia o nieprawdziwości jego twierdzeń o ich odwołaniu i przeprosiny dla powoda - przekazał sędzia Aleksander Stępkowski w uzasadnieniu do orzeczenia.
Wyrok ws. Wałęsy. Decyzja Izby Kontroli Nadzwyczajnej
Środowy wyrok w sprawie Lecha Wałęsy podjęła Izba Kontroli Nadzwyczajnej, która powstała na mocy ustawy z 2017 roku. Jej powołanie budziło liczne kontrowersje, w tym m.in. rzecznika generalnego TSUE.
- Izba sądu nie stanowi niezawisłego i bezstronnego sądu w rozumieniu prawa Unii, jeżeli obiektywne okoliczności, w jakich została ona utworzona, jej cechy, a także sposób, w jaki zostali powołani jej członkowie, mogą wzbudzić w przekonaniu jednostek uzasadnione wątpliwości co do niepodatności tej izby na czynniki zewnętrzne - przekonywał w ubiegłym tygodniu Evgeni Tanchev, rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE.