Trwa ładowanie...
05-08-2008 10:15

Wystawiono trumnę z ciałem Aleksandra Sołżenicyna

Tysiące Rosjan przyszły do siedziby Rosyjskiej Akademii Nauk przy Prospekcie Lenina w Moskwie, aby oddać hołd zmarłemu w niedzielę w wieku 89 lat wielkiemu rosyjskiemu pisarzowi, filozofowi i dysydentowi Aleksandrowi Sołżenicynowi.

Wystawiono trumnę z ciałem Aleksandra SołżenicynaŹródło: AFP
d2id3h4
d2id3h4

Otwarta trumna z ciałem Sołżenicyna została tam wystawiona na widok publiczny. Ceremonia pożegnania rozpoczęła się o godzinie 11.00. Wartę przy katafalku zaciągnęli żołnierze kompanii reprezentacyjnej sił zbrojnych Rosji.

Uroczystości żałobne, w których uczestniczy wdowa po zmarłym nobliście - Natalia oraz jego synowie - Stiepan i Jermołaj, potrwają do wieczora, kiedy to trumna zostanie przewieziona do pobliskiego Monastyru Dońskiego, na terenie którego w środę w południe ciało Sołżenicyna zostanie złożone do grobu.

Złożyć hołd pisarzowi przyszedł m.in. premier Rosji Władimir Putin, który w ostatnich latach jako prezydent niejednokrotnie odwiedzał Sołżenicyna w jego posiadłości w Troice-Łykowie pod Moskwą. Putin złożył kondolencje rodzinie zmarłego.

Wśród żegnających rosyjskiego noblistę byli też przedstawiciele Ambasady RP w Rosji.

d2id3h4

Sołżenicyn - zgodnie z jego ostatnią wolą - zostanie pochowany na starym cmentarzu przy Monastyrze Dońskim, w centrum stolicy Rosji. Liturgii żałobnej przewodniczyć będzie metropolita oriechowo-zujewski Aleksy, wikariusz patriarchy Moskwy i Wszechrusi Aleksego II.

Monastyr Doński został założony w 1591 roku. Wybudowano go jako sanktuarium dla ikony Bogurodzicy Dońskiej, której przypisywano pomoc w zwycięstwie Dymitra Dońskiego nad wojskami Złotej Ordy na Kulikowym Polu (8 września 1380 roku).

Od końca XVIII wieku przyklasztorny cmentarz pełnił funkcję nekropolii dla szlachetnie urodzonych. Obecnie powstaje tam Memoriał Pojednania Narodowego i Zgody. Składane są tam także prochy znanych Rosjan zmarłych na emigracji.

W 2005 roku w nekropolii tej pochowano generała Antona Denikina, jednego z przywódców kontrrewolucji w 1917 roku, i filozofa Iwana Iljina, ideologa białej Rosji.

Znajdują się tam też groby m.in. myśliciela Piotra Czaadajewa, pisarza Iwana Szmielowa, historyka Władimira Kljuczewskiego i architekta Osipa Bowe. Na tym przyklasztornym cmentarzu spoczywają również przedstawiciele znanych rosyjskich rodów książęcych, m.in. Dołgorukich, Oboleńskich, Golicynów i Trubickich. (jks)

Jerzy Malczyk

d2id3h4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2id3h4
Więcej tematów