PolskaWystawa zdjęć Marilyn Monroe w Hali Stulecia we Wrocławiu

Wystawa zdjęć Marilyn Monroe w Hali Stulecia we Wrocławiu

Ponad 140 fotografii autorstwa Miltona H. Greene'a przedstawiających Marilyn Monroe oraz inne gwiazdy Hollywood będzie można zobaczyć od soboty na wystawie we wrocławskiej Hali Stulecia. Kolekcję 3 tys. zdjęć w zeszłym roku na aukcji kupiło miasto Wrocław.

Wystawa zdjęć Marilyn Monroe w Hali Stulecia we Wrocławiu
Źródło zdjęć: © Facebook | Hala Stulecia

Zbiór fotografii autorstwa Green'a pochodził ze zlikwidowanej kolekcji Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego (FOZZ). Wrocławskie Przedsiębiorstwo Hala Ludowa zakupiło go dla miasta Wrocław za 6,4 mln zł. Wystawa, która zostanie otwarta w sobotę, jest pierwszą publiczną prezentacją fragmentów tej kolekcji.

Trzon ekspozycji stanowią zdjęcia Marilyn Monroe, których jest ponad 50. Oprócz amerykańskiej ikony popkultury lata 50. i 60. XX w., na wystawie znalazły się zdjęcia Greena przedstawiające m.in. Anitę Eckberg, Kim Novak, Sophię Loren czy Elizabeth Taylor.

Pokazane zostaną także fotografie przedstawiające Marlenę Dietrich, Audrey Hepburn, Franka Sinatrę. Zwiedzający zobaczą także fotografie Joan Collins, Cary Granta, Jane Fondy oraz Grace Kelly. Oprócz tego na wystawie znalazły się zdjęcia reportażowe Green'a oraz fotografie dokumentujące życie artystyczne i towarzyskie Nowego Jorku.

Green wykonał te fotografie na przestrzeni niemal 40 lat, pierwsze pochodzą z lat 50., zaś najpóźniejsze z lat 80. XX w.

Kurator wystawy Marek Stanielewicz podkreślił, że zdjęcia przedstawiające Monroe zostały tak wybrane na ekspozycję by pokazać "wiele twarzy" aktorki. - To oczywiście przede wszystkim aktorka czująca oko obiektywu i przyzwyczajona do pozowania, ale nie dajmy się zwieść. Namawiam do wejścia głębiej w obraz, bo czasem można tam zobaczyć zagubioną dziewczynę, w której oczach widać niepewność, nieme pytanie, potrzebę potwierdzenia swojej wartości. To bardzo intymne ujęcia - ocenił Stanielewicz.

Wystawę wzbogacono o scenografię przenoszącą widza w klimat lat 60. XX w. W tle prezentowanych zdjęć będzie można zobaczyć m.in. elementy wyposażenia planu filmowego z epoki - kamery, wózek kamerowy, światła czy różowego cadillac z 1957 roku.

Ekspozycję zatytułowaną "Dzień Dobry Marilyn. Ikony Hollywood w obiektywie Miltona H." będzie można oglądać do 15 sierpnia.

Wystawa, która zostanie otwarta w sobotę, będzie pierwszą z cyklu prezentacji zdjęć Green'a. Stanielewicz pokreślił, że zakupiona przez miasto Wrocław kolekcja jest tak bogata, że pozwoli na stworzenie co najmniej siedmiu ekspozycji.

Greene - fotograf mody oraz gwiazd kina i teatru - najbardziej znany jest jako autor fotografii Marilyn Monroe, którą poznał w 1949 r. Jak później wspominała aktorka, po sesji fotograficznej pokazano jej "teczkę z najpiękniejszymi zdjęciami, jakie kiedykolwiek widziała".

Monroe, przedstawiona Greene'owi, spodziewała się zobaczyć statecznego fotografa. Kiedy zobaczyła młodego, liczącego 27 lat mężczyznę, wykrzyknęła: "Ależ pan jest po prostu chłopakiem!". Greene odpowiedział podobno: "Cóż, pani jest po prostu dziewczyną...". Fotograf został jej przyjacielem, doradcą artystycznym i wspólnikiem w interesach.

Po śmierci Greene'a w 1985 r. kolekcję przejął jeden z banków, skąd następnie wykupił ją finansista Dino Matingas, który robił interesy z ówczesnym szefem FOZZ. Kiedy rozpętała się afera wokół funduszu, likwidator zażądał spłaty zadłużenia przez Matingasa, którego część została wyegzekwowana w postaci zdjęć gwiazd Hollywood.

400 fotografii trafiło pod młotek w 2012 r. Najcenniejsze okazało się zdjęcie Marilyn Monroe w sukni baletowej, które sprzedano za 69 tys. zł. Dwie aukcje również zorganizował dom aukcyjny DESA Unicum. Przyszłość pozostałej części zbioru - ponad 3 tys. fotografii Monroe - negocjowana była z Ministerstwem Finansów oraz Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Postanowiono zlicytować je na aukcji.

Marilyn Monroe (właściwie Norma Jeane Mortenson) urodziła się 1 czerwca 1926 r. w Los Angeles, tam też zmarła 5 sierpnia 1962 r. Jest legendą światowego kina lat 50. i 60. Zagrała w ponad 30 filmach fabularnych m.in. w "Pół żartem, pół serio", "Książę i aktoreczka", "Słomiany wdowiec", "Niagara", "Mężczyźni wolą blondynki". Jej życie i śmierć budzą emocje niezmiennie od kilkudziesięciu lat, ciągle powstają nowe wydawnictwa i wystawy na jej temat.

Kolekcję zakupioną przez Wrocławskie Przedsiębiorstwo Hala Ludowa znajduje się w depozycie w Archiwum Państwowym we Wrocławiu. Została uznana za "dobro kultury narodowej". Archiwum Państwowe ma zadbać o ochronę i konserwację fotografii oraz o to, by kolekcja nie został rozproszona.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (21)