Trwa ładowanie...
d25rhfw

Wystawa z okazji 60-lecia Poczty Polskiej


Z okazji 60. rocznicy wznowienia działalności Poczty Polskiej poza granicami kraju w Instytucie im. generała Władysława Sikorskiego otwarto staraniem Polskiego Towarzystwa Filatelistycznego wystawę tzw. wydań londyńskich.

d25rhfw
d25rhfw

Jej głównym elementem są zbiory filatelistyczne znanego w Londynie kolekcjonera Mateusza Grabowskiego, w tym arkusze i próby. Jest to zapewne najbogatszy w świecie zbiór filatelistycznych wydań londyńskich.

Nakładem rządu polskiego RP w Londynie - wojennego sojusznika mocarstw alianckich - ukazały się dwa wydania zwykłe, jedno przedrukowe dla upamiętnienia zwycięstwa pod Monte Cassino i jeden znaczek dobroczynny na pomoc ofiarom Powstania Warszawskiego.

Pomysł wydawania znaczków przez wojenne władze RP powstał jeszcze we Francji w 1940 roku. Zachowała się nawet odpowiednia nota z czasów, gdy siedzibą polskich władz było Angers, ale na zaprojektowanie wydania i druk nie starczyło czasu. Do pomysłu powrócono po przeniesieniu się polskich władz cywilnych i wojskowych do Londynu.

Zasadniczo znaczki miały służyć celom propagandowym - przedstawić walkę narodu polskiego, podtrzymać ducha oporu, pokazać Polskę jako kraj u boku zachodnich aliantów.

Realizacja pomysłu wymagała spełnienia dwu warunków formalnych: Poczta Polska nie mogła naruszać brytyjskiej suwerenności i działać zgodnie z wymogami Międzynarodowego Związku Pocztowców, którego Polska była członkiem. (an)

d25rhfw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25rhfw
Więcej tematów