Trwa ładowanie...

Wystawa najlepszych produktów użytkowych regionu w Muzeum Śląskim

Wyglądające jak sportowe obuwie, trzewiki ochronne z usztywnionymi przodami, oraz turystyczny hamak ważący niecałe pół kilograma od soboty będzie można oglądać w Muzeum Śląskim w Katowicach na wystawie prezentującej m.in. najlepsze produkty wdrożone w ub. r. w woj. śląskim.

Share
Wystawa najlepszych produktów użytkowych regionu w Muzeum Śląskim
Źródło: Facebook / Muzeum Śląskie
d328v9u

Dostępna od soboty ekspozycja pokaże efekty tegorocznej edycji konkursu "Śląska Rzecz" organizowanego od 2005 r. przez instytucję kultury Zamek Cieszyn. Konkurs promuje firmy i projektantów stawiających zarówno na jakość, wygląd, jak i użyteczność produktów lub usług.

Jak poinformowała Henryka Olszewska-Jarema z Muzeum Śląskiego, na wystawie w Katowicach prezentowanych będzie kilkadziesiąt produktów, projektów graficznych i usług powstałych w 2014 r.

d328v9u

- Tegoroczna edycja zwraca szczególną uwagę na łączenie funkcjonalności i nowych technologii z estetyką, nawet w produktach przemysłowych jak na przykład kotły czy kominki - podkreśliła Olszewska-Jarema.

Spośród nagrodzonych projektów będzie można zobaczyć m.in. fotografię wielofunkcyjnego, a jednocześnie nieskomplikowanego w obsłudze terminalu parkingowego oraz przypominające kanwy do haftu krzyżykowego przenośne plansze z otworami, na których można samemu tworzyć dowolne wzory za pomocą przygotowanych sznurków.

Zwiedzający będą mogli też obejrzeć planszę przedstawiającą system informacji wizualnej stworzonej dla sąsiadującego z nowym gmachem Muzeum Śląskiego budynku Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. - Jest to modelowy proces współpracy projektanta systemu z architektem budynku. Informacje te mają kolor czerwony i doskonale komponują się z ciepłym drewnem i szarością wnętrza - podkreśliła Olszewska-Jarema.

Spośród innych produktów będzie można zobaczyć m.in. wyglądające jak sportowe obuwie - trzewiki ochronne z usztywnianymi przodami, uwzględniające przepisy BHP i przeznaczone dla pracowników fizycznych, ponadto kolekcję mebli z giętkiej sklejki, puchowe kurtki, a także kominek oraz fotografie kotła i frezarki z podanymi parametrami.

d328v9u

Ciekawostką jest również podróżny hamak. - Cały zestaw waży 450 gram, a ma wytrzymałość do 350 kg. Można go też łatwo zamontować - pokreśliła Olszewska-Jarema.

Wernisaż wystawy "Śląska rzecz" odbędzie się w piątek w Muzeum Śląskim. Wystawione prace zwiedzający będą mogli oglądać do 30 sierpnia.

Warunkiem wzięcia udziału w konkursie "Śląska rzecz" jest wdrożenie zgłoszonych projektów do produkcji na terenie województwa śląskiego w poprzednim roku. Swoje propozycje do konkursu mogą zgłaszać przedsiębiorcy, projektanci, samorządy oraz instytucje kultury.

d328v9u

Podziel się opinią

Share
d328v9u
d328v9u
Więcej tematów