Wystawa Mateusza Kołka Stany splątane w Muzeum Manggha

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha zaprasza na wystawę prac Mateusza Kołka Stany splątane, która potrwa od 17 lutego do 7 kwietnia. Na odwiedzających czeka niezwykła podróż, która rozpoczyna się w Krakowie i do Krakowa prowadzi. Po drodze jednak, odwiedzamy wspólnie z artystą: jego prywatny świat wyobraźni, Japonię i Hongkong. Prezentowane prace pełne są wieloznacznych elementów i nawiązań do kultury, sztuki i tradycji Dalekiego Wschodu, który od lat fascynują artystę.

Źródło zdjęć: © materiały partnera

Stany splątane to próba przedstawienia, jak może wyglądać podróż do wnętrza głowy artysty. Twórczość Mateusza Kołka to bardzo oryginalne splątane Multiwersum. Miejsce, w którym przeplatają się Japonia, Hongkong i Polska; manga, anime, komiks europejski i sztuka gotycka. Z tego zbioru, wydawałoby się, zupełnie nieprzystających do siebie elementów powstaje niezwykły świat wyobraźni, w którym chce się zostać na dłużej. Świat, który chce się eksplorować i którego chce się doświadczać. Odnajdywać powtarzające się elementy i szukać powiązań pomiędzy kolejnymi grafikami.

Doświadczenie tej struktury to nieliniowa opowieść pełna "zaszytych" znaczeń i wzorzyście powtarzających się elementów, po których tropie uważny obserwator może eksplorować świat artysty. Na wystawie podróżujemy wraz z nim poprzez miejsca i czasy. Odwiedzamy przestrzenie i spotykamy ludzi w sytuacjach, które – zatrzymane w grafikach – są stopklatkami z większej opowieści. W kilku przypadkach Mateusz Kołek zdradza nam, jaka historia lub emocja stała się inspiracją do konkretnej pracy.

© materiały partnera

Stany splątane to wystawa – przygoda, która przeprowadzi odbiorcę przez kilka równolegle przeplatających się ze sobą rzeczywistości, do których twórca prowadzi odbiorcę za pośrednictwem symboli, np.: dziecka z plastikowym smokiem, kobiety w masce z zajęczymi uszami, czy człowieka z tygrysią głową stojącego w otoczeniu kotów w gąszczu wysokich wieżowców.

Stany splątane to wystawa – przygoda, która przeprowadzi odbiorcę przez kilka równolegle przeplatających się ze sobą rzeczywistości. Świat artysty poznajemy poprzez wieloznaczne, nieoczywiste symbole. O czym opowiada dziecko z plastikowym smokiem? Czego wypatruje kobieta w masce z zajęczymi uszami? Do jakiej rzeczywistości chce zaprowadzić nas postać z głową tygrysa otoczona przez gromadę kotów?

© materiały partnera

"Ta seria rysunków to kolekcja momentów wyłapanych na ulicy, które w jakiś sposób dopomniały się o zarejestrowanie. Lubię znajdować w nich szerszy kontekst, czasem metaforę naszych czasów, czy nas samych. Seria zaczęła się od Hongkongu, rozwinęła o Tokio i Kraków, w którym mieszkam. Intrygowało mnie, czy jestem w stanie znaleźć wspólne cechy między azjatyckimi metropoliami i Krakowem" – mówi Mateusz Kołek.

Wystawę prac oglądać będzie można w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha od 17 lutego do 7 kwietnia br.

© materiały partnera

Informacja o wystawie:

Mateusz Kołek

Stany splątane

Galeria Europa – Daleki Wschód

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

Wernisaż: 16.02.2024, godz. 18.00

Czas trwania: 17.02–07.04.2024

Kurator: Przemysław Wideł

Aranżacja: Mateusz Kołek, Przemysław Wideł

Koordynacja: Ewa Mazurkiewicz, Monika Werner

Identyfikacja wizualna: Marta Szmyd

Animacje: How & How (Foot Massage, Goldfish Market, Taxi Cat, Temple Street Cats), XULM (Marcin Surma) (Girl, Octopus Girl, KS, Shinrin-yoku)

Muzyka: Merry Lamb Lamb, Yum! Laksa

Źródło artykułu:WP Wiadomości
muzeumkulturasztuka
Wybrane dla Ciebie