Wystawa Expo 2005 otwarta
Światowa Wystawa Aichi Expo 2005 została oficjalnie otwarta dla publiczności. Można ją zwiedzać przez 185 dni (do 25 września). Organizatorzy spodziewają się co najmniej 15 milionów gości.
25.03.2005 | aktual.: 25.03.2005 07:18
O godzinie 9.15 czasu japońskiego rano (w nocy naszego czasu) otwarte zostały bramy wystawy, przed którymi przez wiele godzin, mimo chłodu, padającego śniegu i przenikliwego wiatru, czekały tysiące ludzi. Część z nich ustawiła się w kolejce wczesnym wieczorem w czwartek. Tylko w piątek Expo prawdopodobnie odwiedzi sto tysięcy ludzi.
Motywem przewodnim Expo 2005 - zorganizowanej w bliźniaczych miastach Nagakute i Seto pod Nagoją (trzecim największym mieście Japonii) w japońskiej prefekturze Aichi - są związki między człowiekiem a naturą oraz wpływ ludzkich działań na środowisko naturalne.
Wystawa zajmuje obszar 173 hektarów - 158 w Nagakute i 15 hektarów w Seto. Pierwotnie wszystkie pawilony miały znajdować się w Seto - główne ekspozycje przeniesiono jednak do Nagakute gdy w 1999 r. okazało się, że w lasach Seto gniazdują zagrożone wyginięciem jastrzębie-gołębiarze.
W Expo 2005 poza Japonią bierze udział 120 krajów, cztery organizacje międzynarodowe i wiele organizacji pozarządowych. Prezentowane są ekspozycje narodowe, oscylujące wokół wiodącego tematu Expo: "Mądrość natury".
Monumentalny fortepian ze szkła, nawiązujący do znanej i cenionej w Japonii muzyki Chopina, oraz wnętrza kopalni soli w Wieliczce to główne motywy polskiej prezentacji na Expo 2005.
Do motywu "Mądrość natury" nawiązuje prezentacja kopalni soli w Wieliczce. Projekt kopalnianej groty, symbolizujący naturalne piękno i bogactwo wielickich podziemi, powstał w jednym z krakowskich biur architektonicznych.
Punktem centralnym całej wystawy jest 2,6-kilometrowy pasaż-pętla, zapewniający widok na cały teren Expo i łączący ze sobą sześć Globalnych Placów (Global Commons), na których znajdują się pawilony wystawowe.
W niektórych pawilonach w nocy z czwartku na piątek trwały jeszcze gorączkowe prace - zdaniem organizatorów ekspozycje nie wszystkich krajów, uczestniczących w Expo Aichi, były gotowe dla zwiedzających.
W czasie Expo doszło w czwartek do politycznego zgrzytu. Oburzenie Japończyków wywołała wystawiona w pawilonie południowokoreańskim mapa, na której wyspy na morzu oddzielającym Japonię od Półwyspu Koreańskiego, zaznaczono jako terytoria należące do Korei Południowej. Chodzi o wyspy Dokdo, nazywane w Japonii Takeshima. Oba kraje wysuwają roszczenia do tych niezamieszkałych skalistych wysepek.