Trwa ładowanie...
d1lxsxa

Wystartowała Malta 2001


We wtorek w Poznaniu rozpoczyna się XI Międzynarodowy Festiwal Teatralny MALTA 2001. Podczas pięciu dni imprezy artyści zaprezentują ponad 100 spektakli. W trzech programach festiwalowych: głównym, OFF i "Poznań na Malcie" wystąpi około 60 zespołów z całego świata.

d1lxsxa
d1lxsxa

Zdaniem organizatorów festiwalu, tegoroczna Malta zapowiada się przede wszystkim jako uczta dla miłośników teatru, choć w programie nie zabraknie także innych widowisk, na przykład baletowych. Gwiazdą festiwalu będzie jeden z najciekawszych europejskich zespołów alternatywnych - Societas Raffaello Sanzio z Włoch, po raz pierwszy występujący w Polsce. Wystawi spektakl zatytułowany "Genesi. From the Museum of Sleep", przedstawiający historię powtórnego aktu stworzenia świata.

Organizatorzy festiwalu spodziewają się 150 tys. widzów. Patronat nad imprezą sprawuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a jednym z patronów medialnych jest Polskie Radio SA.

Festiwal Malta jest organizowany od 1991 roku. Krytycy podkreślają, że poziom imprezy jest wysoki, a dobór spektakli - zawsze trafny. Przedstawienia teatralne odbywają się pod gołym niebem na ulicach miasta i w malowniczej scenerii jeziora Malta, na plaży. Impreza rozpoczyna się przemarszem przez Poznań Wielkiego Korowodu, w którym uczestniczą wszystkie teatry występujące w Malcie.

Formuła Malty jest otwarta. Zasadą imprezy jest to, że biorą w nim udział różne grupy teatralne, jak opera uliczna z Blois, znany z groteskowych przedstawień krakowski teatr "Kto", Teatr Deszczu z Wrocławia, Teatr 8. Dnia, teatr uliczny z Bergamo. Najlepszy teatr Malty Off otrzymuje nagrodę "Offeusza" i jest zaproszony na następną Maltę do programu głównego.

d1lxsxa

W tym roku na Malcie odbędzie kilka się premier m.in. spektakl "Rękopis Alfonsa van Worden" Teatru Biuro Podróży - polskiego teatru alternatywnego, przedstawienie "Miałem taki sen" Teatru Cinema z Michałowic oraz "Tysiącletnie królestwo" według tekstu Roberta Musila. Ponadto wystąpi jeden z najpopularniejszych zespołów baletowych w Stanach Zjednoczonych - Philadelphia Dance Company.

Malcie 2001 będzie towarzyszyła IV Konferencja Dyplomacji Kulturalnej. Gośćmi festiwalu będą attache kulturalni i dyrektorzy Instytutów Kultury Polskiej z całego świata. (kar)

d1lxsxa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lxsxa
Więcej tematów