Wyspa Jersey: POT promuje Polskę
Pierwszy w historii Wysp Normandzkich polski
festiwal zainaugurowano uroczyście w ratuszu St
Helier na wyspie Jersey. Wśród atrakcji przewidziana jest polska biesiada na placu Royal Square. Będzie bigos, barszcz i szarlotka. Odbędą się też występy zespołów ludowych, a Polska Organizacja Turystyczna zaprezentuje Polskę w miejscowym muzeum.
Głównym punktem uroczystości jest recital fortepianowy Stanisława Drzewieckiego w sali opery. Drzewiecki przyjechał do St Helier prosto z nowojorskiej Carnegie Hall.
W niedzielę głównym punktem festiwalu będzie noc w polskim pubie "Sami Swoi", z degustacją żubrówki i polskiego piwa, przy tradycyjnej muzyce ludowej. Na poniedziałek i wtorek zaplanowano imprezę "Złote Lwy Polskiego Kina" - pokaz polskich filmów nagrodzonych na festiwalu w Gdyni. W środę wystąpi zespół Myslovitz.
Wystawa fotografii Tomasza Oleszczaka "Jestem Polakiem" ilustruje wkład Polaków w życie miejscowej społeczności.
W zamyśle organizatorów festiwal ma być wizytówką Polski, przybliżyć mieszkańcom wyspy polską kulturę, jej różnorodność, kuchnię i zwyczaje, stać się forum jednoczącym polską społeczność, która nie chce odchodzić od swych tradycji.
Naszym głównym celem jest podtrzymanie kontaktów z krajem, a jednocześnie przedstawienie Polski Anglikom - sąsiadom, przyjaciołom, znajomym, współpracownikom oraz setkom tysięcy turystów, którzy każdego roku odwiedzają Jersey - poinformowała jedna z organizatorek festiwalu, Ilona Soroka.
Jersey w kanale La Manche, u wschodnich wybrzeży Francji, ma powierzchnię 118,2 km kw., jest formalnie terytorium zależnym korony brytyjskiej. Za obronę i politykę zagraniczną odpowiada rząd brytyjski, ale wyspa (obok Guernsey i pomniejszych) nie jest ani częścią Zjednoczonego Królestwa, ani UE. Wyspa ma około 90 tys. mieszkańców.