Wysoki poziom radioaktywnego izotopu strontu w Fukushimie
Wysoki poziom toksycznego, radioaktywnego izotopu strontu wykryto w wodach gruntowych w elektrowni atomowej Fukushima I, zniszczonej przez trzęsienie ziemi i tsunami w marcu 2011 roku.
Operator tego obiektu - Tokyo Electric Power Company (Tepco) poinformował, że poziom strontu-90 aż 30-krotnie przekracza tam dopuszczalną wartość. Stwierdzono też podwyższony poziom trytu - promieniotwórczego izotopu wodoru. W przypadku trytu norma jest przekroczona ośmiokrotnie.
W reaktorach elektrowni Fukushima I tsunami zniszczyło system chłodzenia i doszło do stopienia rdzeni. Do reaktorów wpompowuje się teraz wodę, żeby je schłodzić; problemem jest bezpieczne składowanie skażonej wody. Kilkakrotnie dochodziło do wycieków ze zbiorników, w których jest magazynowana tymczasowo.
Stront-90 jest produktem rozszczepienia jąder atomów. Poziom tego izotopu w wodach gruntowych w elektrowni Fukushima I wzrósł 100-krotnie od końca zeszłego roku - powiedział mediom przedstawiciel Tepco Toshihiko Fukuda.
Specjaliści z Tepco przypuszczają, że wysoki poziom tego radioaktywnego izotopu w wodach gruntowych to skutek wycieku skażonej wody z jednego z reaktorów w kwietniu 2011 roku.
Fukuda powiedział, że w próbkach wody morskiej pobranych w pobliżu elektrowni nie stwierdzono wzrostu poziomu strontu-90 i trytu, co oznacza, że skażona woda nie przedostała się do oceanu. az/ ro/