Polska"Wyślij wiadomość" w kosmos

"Wyślij wiadomość" w kosmos

Chciałbyś coś napisać Obcym o sobie? Masz
miejsce na mniej więcej pięć zdań i niepowtarzalną możliwość
wysłania ich w kosmos - informuje "Metro".

10.10.2005 | aktual.: 10.10.2005 06:35

Powstała bowiem pierwsza na świecie strona internetowa www.wyslijwiadomosc.pl, za której pośrednictwem każdy może wysłać tekst w przestrzeń kosmiczną. Treść informacji nie może przekraczać 360 znaków.

Wszystkie zebrane wiadomości będą wysłane w kosmos 11 stycznia 2006 roku z radioteleskopu w Państwowym Ośrodku Kontroli Testów Kosmicznych na Krymie. Wiadomości będą przetworzone i przyjmą postać fali elektromagnetycznej, która zostanie wysłana w kierunku gwiazd z prędkością światła - 300 tys. km./sek.

Wiadomość będzie składała się z dwóch części: krótkiej naukowej i długiej złożonej z tekstów uczestników projektu. Czas wysyłania danych wyniesie około pięciu godzin.

Na podstawie analizy treści wysłanych wiadomości socjolog dr Mirosław Pęczak opracuje raport o tym, co jest najważniejsze dla Polaków i co chcieliby zostawić potomkom.

Polskim patronem projektu "Wyślij wiadomość" jest Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W akcji mogą wziąć udział również osoby z innych krajów. Już wkrótce strona będzie dostępna w kilku językach, m.in. w angielskim, rosyjskim i niemieckim. Wchodzący na stronę oprócz rubryki, w której można napisać swój list, znajdą także materiały o charakterze popularnonaukowym dotyczące astronomii, np. o galaktykach czy pozasłonecznych układach planetarnych.

Na stronie przeczytamy np., że pierwsze próby wysłania kosmicznego listu podejmowano, zapisując informacje o naszej planecie na metalowych płytkach, które umieszczano w sondach kosmicznych (Pioneer, Voyager). W 1974 r. Amerykanie wysłali radiowy przekaz za pomocą największego ziemskiego radioteleskopu Arecibo. Wiadomość zawierała informacje o strukturze DNA, wyglądzie człowieka i Układu Słonecznego oraz samym Arecibo. Kolejna próba wysłania wiadomości o nas odbyła się w 1999 r. za pomocą ukraińskiego radioteleskopu Evpatoria.

Na razie informacji zwrotnych nie otrzymaliśmy. Ale jak twierdzą naukowcy, przy wyjątkowym szczęściu odpowiedź może nadejść w ciągu 20 lat. Jednak najbardziej prawdopodobne z przewidywań uczonych mówi o występowaniu cywilizacji średnio co 300 lat świetlnych. Wtedy odpowiedź przyszłaby po 600 latach. (PAP)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)