ŚwiatWysłannik ONZ: rozejm w Syrii na czas muzułmańskiego święta

Wysłannik ONZ: rozejm w Syrii na czas muzułmańskiego święta

Rząd Syrii zgodził się na rozejm w czasie muzułmańskiego święta ofiarowania Eid al-Adha - poinformował wysłannik Ligi Arabskiej i ONZ do Syrii, Lakhdar Brahimi, na konferencji w Kairze. Syryjskie MSZ oświadczyło jednak, że ostateczna decyzja zapadnie w czwartek.

Wysłannik ONZ: rozejm w Syrii na czas muzułmańskiego święta
Źródło zdjęć: © AFP | Fabio Bucciarelli

W komunikacie resortu podano, że dowództwo armii "rozważa ewentualne wstrzymanie operacji militarnych" w czasie święta, które rozpoczyna się w piątek i potrwa do 29 października.

Na razie nie wiadomo, czy rozejm zostanie przedłużony poza ten okres. Oficjalną decyzję w tej sprawie rząd Syrii ma ogłosić wkrótce. Brahimi mówił, że porozumienie zapadło podczas jego wizyty w Damaszku. - Inne frakcje w Syrii, z którymi byliśmy w stanie się skontaktować, dowódcy grup zbrojnych, w większości zgadzają się co do zasady rozejmu - oświadczył na konferencji prasowej w Kairze, gdzie mieści się siedziba Ligi Arabskiej.

- Jeśli ta skromna inicjatywa zakończy się sukcesem, mamy nadzieję, że będzie to podstawa dłuższej dyskusji i bardziej trwałego rozejmu - oświadczył wysłannik. Dodał, że musi to być element "wszechstronnego procesu politycznego".

Po zgłoszeniu przez Brahimiego propozycji rozejmu w czasie muzułmańskiego Święta Ofiar rząd w Damaszku twierdził, że jest gotowy rozważyć takie rozwiązanie. Przedstawiciele rebeliantów podkreślali, że warunkiem wstępnym ogłoszenia przez nich zawieszenia broni jest wstrzymanie przez siły reżimowe działań militarnych.

Brahimi w niedzielę rozmawiał na temat ewentualnego rozejmu z syryjskim prezydentem Baszarem al-Asadem.

Długotrwały rozejm w Syrii ogłosił w kwietniu tego roku poprzednik Brahimiego, Kofi Annan. Ostatecznie jednak, mimo podpisania uzgodnień, nie weszły one w życie. Walki trwały, zarówno z inicjatywy sił rządowych, jak i opozycji.

Siły Asada walczą ze zbrojnym powstaniem przeciwko reżimowi w Damaszku, które wybuchło w marcu 2011 roku. Zginęło w nim już 34 tys. ludzi - wynika z danych opozycyjnego Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)