ŚwiatWysłannicy dalajlamy w Pekinie

Wysłannicy dalajlamy w Pekinie


Do Pekinu przybyli w poniedziałek wysłannicy duchowego przywódcy Tybetańczyków, dalajlamy. Przedstawiciele emigracji tybetańskiej rozmawiać będą na temat nawiązania formalnego dialogu z władzami chińskimi.

Wysłannicy dalajlamy w Pekinie
Źródło zdjęć: © AFP

Dialog ten został wznowiony we wrześniu zeszłego roku po dziewięcioletniej przerwie. Ubiegłoroczna wizyta wysłanników dalajlamy w Pekinie nie doprowadziła jednak do żadnego przełomu.

W składzie delegacji, która w niedzielę wyruszyła z głównego ośrodka emigracji tybetańskiej w Dharamsali na północy Indii do Pekinu, znajdują się dwaj specjalni wysłannicy dalajlamy - Lodi Gyaltsen Gyari i Kelsang Gyaltsen. W delegacji są też członkowie tybetańskiego rządu na wygnaniu - reprezentujący resort informacji Bhuchung Tsering oraz departament ds.stosunków z zagranicą Sonam Norbu Dagpo.

"Wizyta stanowi kontynuację procesu, zainicjowanego we wrześniu zeszłego roku" - powiedział dziennikarzom tybetański rzecznik w Indiach. Delegacja spędzi 2-3 tygodnie w Chinach i oprócz Pekinu odwiedzi też Szanghaj. Rzecznik nie ujawnił, jakie tematy poruszone zostaną w toku wizyty - podkreślił jednak, że będzie to pierwszy kontakt emigracji tybetańskiej i wysłanników dalajlamy z nowym kierownictwem chińskim.

Chiny okupują Tybet od 1951 roku. W 1959 r. dalajlama opuścił kraj i od tej pory przebywa na emigracji. W latach dziewięćdziesiątych doszło do nieznacznego ocieplenia stosunków pomiędzy Pekinem a emigracją tybetańską - kontakty jednak zostały zamrożone po wprowadzeniu stanu wyjątkowego w Tybecie w 1989 roku i oficjalny dialog został zerwany w 1993 r. (mag)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)