Świat"Wyrzucić bezdomnych Polaków z kraju"; KE: jakim prawem?

"Wyrzucić bezdomnych Polaków z kraju"; KE: jakim prawem?

Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski interweniował u komisarz UE Viviane Reding ws. gróźb wydalenia bezrobotnych Polaków, wysuwanych przez ministra pracy Holandii. Komisarz podkreśliła, że swoboda podróżowania to jeden z filarów UE - powiedział Kwiatkowski.

"Wyrzucić bezdomnych Polaków z kraju"; KE: jakim prawem?
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

Chodzi o wypowiedź holenderskiego ministra pracy Henka Kampa dla dziennika "De Telegraaf", że bezdomnych i bezrobotnych imigrantów z Europy Wschodniej należy wysyłać do domu, a jeśli nie będą chcieli wyjechać dobrowolnie, to nadać im status osób niepożądanych w Holandii. Z kontekstu debaty na ten temat w Holandii wynika, że ministrowi chodziło głównie o Polaków, bo stanowią większość ze 160-200 tys. imigrantów z nowych krajów UE, którzy przyjechali do tego kraju do pracy. W prasie padają oskarżenia o nadużywanie przez Polaków holenderskiego systemu opieki społecznej.

- W zeszłym tygodniu byłem w Holandii i miałem spotkanie ze swoim holenderskim odpowiednikiem. Wyrażałem zdecydowane zaniepokojenie ze strony polskiego rządu tą dyskusją i ewentualnymi wnioskami, które mogłyby płynąć w kontekście prób ograniczenia swobodnego przepływu obywateli europejskich wewnątrz całej UE - powiedział Kwiatkowski w Brukseli po spotkaniu ministrów sprawiedliwości "27".

Unijna komisarz odpowiedzialna za sprawiedliwość Viviane Reding po spotkaniu powiedziała, że Bruksela będzie pilnować, czy unijne przepisy dotyczące swobody przemieszczania się są przestrzegane w całej Wspólnocie.

- Jeśli będą przypadki łamania unijnej dyrektywy w jakimkolwiek państwie, Komisja z pewnością zareaguje. Wszystkie kraje muszą być traktowane jednakowo. Są jasne reguły, które muszą być stosowane wobec wszystkich i nie mogą dyskryminować nikogo - powiedziała unijna komisarz odpowiedzialna za sprawiedliwość.

Viviane Reding przypomniała, że sprawa swobodnego przemieszczania się w Unii była przedmiotem dyskusji Komisji Europejskiej z Francją w ubiegłym roku. Bruksela zaprotestowała wtedy przeciwko masowym deportacjom Romów, a Paryż po kilkumiesięcznej batalii ustąpił i zmienił przepisy dotyczące pobytu i deportacji obywateli z innych krajów członkowskich.

Minister po rozmowie z unijną komisarz był zadowolony z wyników spotkania, bo na razie polski rząd nie oczekuje od KE konkretnych kroków - chce tylko wiedzieć, że może liczyć na wsparcie KE, gdyby groźby pod adresem Polaków w Holandii się powtarzały.

- Komisarz Reding zgodziła się z moją opinią, że swobodny przepływ osób jest jednym z filarów funkcjonowania całej UE. I zasada ta nie powinna być realizowana w ten sposób, który by budził wątpliwości. Jednoznaczna deklaracja, że KE stoi na straży przepisów, była dla mnie bardzo ważna i oczekiwana przez polski rząd. Deklaracja bardzo ważna, bo padła w określonym kontekście sprawy, która wzbudziła nasze zaniepokojenie - powiedział minister.

By dać odpór wysuwanym w Holandii argumentom o nadużywaniu przez Polaków systemu socjalnego, minister na spotkaniu z komisarz przedstawił statystyki. Wynika z nich np., że w 2010 r. na ponad 30 tys. decyzji związanych z korzystaniem ze świadczeń socjalnych w Rotterdamie tylko ok. 40 dotyczyło obywateli nowych krajów członkowskich UE.

- Pokazałem to, żeby uzmysłowić, że inna jest skala temperatury dyskusji publicznej, a inna jest skala rzeczywistych problemów - podkreślił Kwiatkowski. Wyraził też przekonanie, że wyjeżdżający do innych krajów UE Polacy "zaradnością i aktywnością wspierają tak naprawdę rozwój gospodarczy krajów, w których się znajdują". A w przypadku łamania przez nich prawa polski rząd jest zdecydowanie za jego egzekwowaniem - dodał.

Kwiatkowski poinformował też, że nieformalna rada ministrów sprawiedliwości "27", wstępnie planowana w ramach polskiej prezydencji na wrzesień, odbędzie się w Polsce w lipcu.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)