Wyruszyła warszawska pielgrzymka piesza na Jasną Górę
Do naśladowania Chrystusa i dziękowania Bogu wezwał prymas Józef Glemp uczestników 293. warszawskiej pieszej pielgrzymki na Jasną Górę, która wyruszyła z Warszawy.
06.08.2004 | aktual.: 06.08.2004 13:15
Wymarsz pielgrzymki sprzed paulińskiego kościoła Świętego Ducha poprzedziła uroczysta msza koncelebrowana pod przewodnictwem prymasa.
Pielgrzymi wyruszający w drogę zabierają ze sobą bagaż duchowy, a w nim prośby, troski i problemy (...) Pielgrzymka służy naszej przemianie, po powrocie wracamy silniejsi, lżejsi, bo zrzuciliśmy bagaż codziennych trosk - powiedział prymas. Na Jasną Górę idziemy jednak nie tylko, żeby prosić Boga, ale przede wszystkim, żeby Mu dziękować za całe okazane dobro.
Hasłem tegorocznej pielgrzymki warszawskiej jest "Bądźcie naśladowcami Chrystusa Ukrzyżowanego". Bierze w niej udział około 12 tys. pielgrzymów. Na Jasną Górę pielgrzymka ma dotrzeć 14 sierpnia, w przeddzień święta Najświętszej Marii Panny.
Od początku lat dziewięćdziesiątych tylko raz nie poszłam na Jasną Górę. Było to w 1999 roku, kiedy miałam problemy z kręgosłupem, a przecież żeby iść w pielgrzymce, trzeba się dobrze czuć. Wiąże się ona z dużym wysiłkiem, trudem. Jednak kiedy wracam z Częstochowy, czuję się naprawdę silniejsza. Będę tam chodzić tak długo, jak zdrowie mi pozwoli - powiedziała Maria Barańska.
Warszawska piesza pielgrzymka na Jasną Górę, zaliczana do największych w kraju, po raz pierwszy wyruszyła 6 sierpnia 1711 roku. Odtąd ten dzień jest początkiem dorocznych pielgrzymek z Warszawy. Trasa pielgrzymki liczy 248 km, wędrówka trwa 9 dni. Na szlaku pątniczym pielgrzymi odwiedzają m.in. Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Studziannej, Sanktuarium Pana Jezusa Ukrzyżowanego w Paradyżu i Sanktuarium św. Anny Samotrzeciej w miejscowości Święta Anna.(ab)