Trwa ładowanie...
d1q3h0q
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Wyruszyła pielgrzymka akademicka na Jasną Górę

Sprzed warszawskiego kościoła św. Anny wyruszyła we wtorek rano 34. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna na Jasną Górę. Uczestniczy w niej kilka tysięcy osób; głównie studenci, licealiści oraz pracownicy uczelni.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wyruszyła pielgrzymka akademicka na Jasną Górę
(PAP, Fot: Marcin Obara)
d1q3h0q

W czasie mszy dla pielgrzymów, odprawionej w kościele św. Anny, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podkreślał, że w okresie pielgrzymowania odbywają się wielkie duchowe spotkania. - Chciałbym żebyście szli do Częstochowy, żebyście nawiedzali Jasną Górę w tym waszym pielgrzymowaniu uwielbiając Boga i dziękując za wielkie dzieła, które dzieją się w Kościele i w świecie - mówił Nycz.

Metropolita nawiązał do 70. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. - Wasze tegoroczne pielgrzymowanie wychodzi ze stolicy Polski w dniach, w których przeżywamy 70. rocznicę wielkiego, ale zarazem okrutnego Powstania Warszawskiego, które pozbawiło życia ponad 200 tysięcy ludzi - powiedział.

Kardynał przypomniał, że w niedzielę minęła 113. rocznica urodzin prymasa Stefana Wyszyńskiego, który 90 lat temu przyjął święcenia kapłańskie. "Jest to w jakimś sensie rok naszego wielkiego Prymasa Tysiąclecia. Polecam wam modlitwę w intencji jego beatyfikacji" - zwrócił się do wiernych.

d1q3h0q

Hierarcha mówił także o Światowych Dnach Młodzieży, które odbędą się w Krakowie pod koniec lipca 2016 r. - Za dwa lata o tej porze pójdziemy na pielgrzymkę po to, by dziękować za przyjazd papieża na Światowe Dni Młodzieży w Polsce. Módlmy się za to - powiedział Nycz.

Metropolita warszawski podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji pielgrzymki. Nawiązał także do jej hasła: "Ostatnie słowa ostatnie czyny...". - Oczywiście chodzi o ostatnie słowa i czyny Jezusa Chrystusa. To jest jego testament, testament dla Kościoła i dla każdego z was. Te słowa, które wypowiedział Chrystus na krzyżu są niezwykle ważne - powiedział Nycz.

Pątnicy wyruszyli sprzed kolumny Zygmunta. Do Częstochowy idą w kilkunastu grupach, oznaczonych kolorami. Trasa pielgrzymki wynosi około 290 km. Każdego dnia pielgrzymi muszą przejść ok. 35 km. Do Częstochowy mają dotrzeć 14 sierpnia.

W sierpniu z wielu polskich miast wyruszają piesze pielgrzymki na Jasną Górę; do Częstochowy docierają na uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, które obchodzone są 15 sierpnia. Święto nazywane jest też Matki Bożej Zielnej - tego dnia odbywa się tradycyjne święcenie kwiatów i ziół.

d1q3h0q

Podziel się opinią

Share

d1q3h0q

d1q3h0q
Więcej tematów