Trwa ładowanie...
drwwku4
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Wyruszyła 303. warszawska pielgrzymka na Jasną Górę

Kilka tysięcy osób wyruszyło rano z Warszawy w 303. Warszawskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę. Trasa do Częstochowy podzielona jest na dziewięć dziennych etapów, pątnicy dotrą tam 14 sierpnia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wyruszyła 303. warszawska pielgrzymka na Jasną Górę
(PAP, Fot: Marcin Obara)
drwwku4

Podczas rozpoczynającej pielgrzymkę mszy św. przed warszawskim kościołem ojców paulinów przy ul. Długiej metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz powiedział, że intencją tegorocznej pielgrzymki jest dziękczynienie za pontyfikat i kanonizację Jana Pawła II.

- Główną, wielką intencją modlitwy waszego pielgrzymowania i tych wszystkich, którzy będą wam towarzyszyć duchowo, jest dziękczynienie Bogu przez Maryję za Jana Pawła II, za jego wielki pontyfikat i za jego kanonizację, która jest duchowym uwieńczeniem tego pontyfikatu i tego życia, ale równocześnie postawieniem go nam wszystkim jako wzór i przykład do naśladowania - mówił.

Myślą przewodnią pielgrzymki są słowa zawierzenia Jana Pawła II - Totus Tuus (Cały Twój).

drwwku4

W homilii metropolita warszawski poprosił także wiernych o modlitwę w intencji szybkiej beatyfikacji prymasa Stefana Wyszyńskiego.

- Potrzeba wielkiej modlitwy i wielkiego kultu tego sługi Bożego, który prowadził Kościół przez tyle trudnych powojennych lat okresu komunizmu. Tak jak Mojżesz z góry zobaczył ziemię obiecaną, w jakimś sensie on też ją zobaczył w 1980 i 1981 r., ale nie dane było mu już do niej wejść - powiedział kard. Nycz.

Kardynał przypomniał, że w niedzielę minęła 113. rocznica urodzin prymasa Wyszyńskiego, który 90 lat temu przyjął święcenia kapłańskie. - Proszę was, abyście każdego dnia pielgrzymowania modlili się o beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego - mówił.

Wśród kilku tysięcy pielgrzymów jest bardzo dużo młodych osób, rodzin z małymi dziećmi. - To jest moja dziewiąta pielgrzymka, w tym roku idziemy z żoną i z szóstką naszych dzieci, najmłodsze ma cztery miesiące i będzie jechać w wózku. Pielgrzymka to jest czas, kiedy mogę być przez cały dzień z moimi dziećmi i kiedy możemy się poświęcić się modlitwie - powiedział pan Dariusz.

drwwku4

W ponad 20 grupach pielgrzymkowych są też ludzie starsi, rodzice z dorosłymi dziećmi. Pątnicy niosą tylko podręczny bagaż, pozostałe rzeczy przewożone są samochodami na kolejne miejsca noclegów. Większość nocuje u osób, które przyjmują ich do swoich domów, część śpi w namiotach.

Warszawska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę od 1711 r. wychodzi z kościoła Św. Ducha przy Barbakanie - na rogu ul. Długiej i Freta. Trasa liczy ok. 250 km i wiedzie przez sanktuaria maryjne. Pątnicy dojdą do Częstochowy 14 sierpnia. Z Warszawy pielgrzymka pójdzie m.in. przez Tarczyn i Mogielnicę w woj. mazowieckim, Studzianną - Psary - Skotniki i Wielgomłyny w woj. łódzkim oraz miejscowości św. Anna i Mstów na Jasną Górę w Częstochowie. Po drodze pielgrzymi nawiedzają sanktuaria maryjne.

Pierwsza Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę wyruszyła 6 sierpnia 1711 r. z inicjatywy przeora klasztoru warszawskiego paulinów o. Innocentego Pokorskiego. Z pielgrzymką wyruszyli wówczas członkowie działającego przy klasztorze Arcybractwa Pięciorańskiego - w podzięce za ustąpienie panującej w mieście od 1707 r. epidemii tyfusu plamistego. Uznaje się ją za początek dorocznych pielgrzymek z Warszawy. W dziejach pielgrzymki tragicznie zapisał się 1792 r., kiedy wojsko kozackie w służbie carskiej wymordowało wszystkich pątników.

drwwku4

Podziel się opinią

Share

drwwku4

drwwku4
Więcej tematów