Wyróżnienie festiwalu "Watch Docs" dla filmu TVP

Specjalne wyróżnienie jury 6. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Watch Docs. Prawa człowieka w filmie" otrzymał, współprodukowany przez Telewizję Polską, dokument "Idź do Luizy" w reżyserii Grzegorza Packa.

19.12.2006 07:10

Jury wyróżniło film za intymny i uniwersalny portret dzisiejszej Afryki Południowej - za ukazanie, iż rasizm przybiera różne maski, a przed współczesną Afryką Południową jeszcze długa droga, by pokonać zakorzeniony w codzienności Apartheid - podała TVP w komunikacie.

Film „Idź do Luizy” oczami pochodzącego z Polski bogatego właściciela fabryki w Republice Południowej Afryki opowiada o skomplikowanych relacjach społecznych w RPA po upadku apartheidu. Realizując ten film, reżyser próbował zbadać, jak wyglądają obecnie stosunki międzyrasowe w Republice Południowej Afryki. Zrobił to na przykładzie pracowników małej fabryki. Głównymi bohaterami dokumentu są: Stach - fabrykant polskiego pochodzenia, Gert - biały menadżer, i Andreas - zuluski robotnik. Luiza to imię pracownicy socjalnej z fabryki. W tegorocznej edycji festiwalu zaprezentowanych zostało około 100 filmów dokumentalnych poruszających szeroko pojętą problematykę praw człowieka.

Międzynarodowe jury pod przewodnictwem najwybitniejszego dokumentalisty indyjskiego, Ananda Patwardhana, oceniało filmy pełnometrażowe, ubiegające się o nagrodę WATCH DOCS. Konkurs filmów krótko- i średniometrażowych, ubiegających się o nagrodę im. Jacka Kuronia, oceniało międzynarodowe jury, pod przewodnictwem Marcela Łozińskiego. W obu konkursach znalazły się filmy z całego świata, wyprodukowane w latach 2006 i 2005.

Festiwal trwał w dniach 9-17 grudnia. Organizatorami imprezy jest Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Społeczny Instytut Filmowy oraz Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Film „Idź do Luizy” otrzymał już Grand Prix VII Międzynarodowych Dni Filmu Dokumentalnego "Rozstaje Europy", zwyciężył także w IV Międzynarodowym Festiwalu Godność i Praca, zorganizowanym w tym roku w ramach obchodów 26. rocznicy Sierpnia’ 80.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)