Trwa ładowanie...
Wyróżnienie dla policjanta, który uratował 2-letniego Adasia przed zamarznięciem

Wyróżnienie dla policjanta, który uratował 2-letniego Adasia przed zamarznięciem

Zastępca komendanta komisariatu policji w Krzeszowicach podkom. Michał Godyń, który pod koniec listopada w małopolskich Racławicach odnalazł 2-letniego chłopca w stanie skrajnego wyziębienia, został wyróżniony brązową odznaką "Zasłużony Policjant".

Share
d2od3u1

Podkom. Godyń jest jednym z kilkunastu funkcjonariuszy służb MSW, którzy otrzymali wyróżnienia z rąk minister spraw wewnętrznych Teresy Piotrowskiej. 15 policjantów oraz dwóch strażaków otrzymało "Krzyże Zasługi za Dzielność".

- Wykazali się państwo odwagą popartą szybko podjętymi, trafnymi decyzjami i działaniami. Dziękuję za to, co już państwo uczynili, i za gotowość do pomocy - dodała.

d2od3u1

Godyń: każdy miał duże ciśnienie i nerwy

Godyń przyznał, że akcja poszukiwawcza była szczególna, ponieważ chodziło o małe dziecko. - Każdy miał takie duże ciśnienie i nerwy, żeby jak najszybciej nam się udało je znaleźć. Baliśmy się, że po prostu go gdzieś przeoczymy, że go nie znajdziemy. To było najgorsze. Baliśmy się tego" - powiedział dziennikarzom Godyń.

Jak podkreślił, przez pierwsze doby po odnalezieniu chłopca, był bardzo spięty i zdenerwowany. - Chcieliśmy, żeby było jak najlepiej - powiedział. Dodał, że "opadło mu ciśnienie" i poczuł się dobrze dopiero wtedy, gdy już było wiadomo, że malcowi nic nie grozi. - Jesteśmy zadowoleni z naszych działań. Może coś czuwało nad nami wszystkimi, że to zrobiliśmy naprawdę dobrze - powiedział Godyń.

Dwuletni chłopczyk, którego odnalazł podkom. Godyń, w nocy - kiedy był pod opieką babci - wymknął się z domu, ubrany tylko w piżamę. Policjant znalazł go nad brzegiem rzeki kilkaset metrów od zabudowań. Następnie prowadził reanimację dziecka do czasu przyjazdu karetki i transportu go do szpitala. Lekarze przez kilka dni walczyli o życie chłopca. Obecnie stan zdrowia 2-latka cały czas się poprawia. Chłopiec ma kontakt z rodzicami i lekarzami. Według specjalistów uratowanie osoby po takim wychłodzeniu organizmu graniczy z cudem.

d2od3u1

Chłopiec nadal przebywa na oddziale intensywnej terapii. - Jego stan jest dobry. Lekarze walczą obecnie z infekcjami, które wystąpiły u chłopca, a są następstwem skrajnego wyziębienia organizmu. Proces rehabilitacji dziecka przebiega prawidłowo - powiedziała rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu Magdalena Oberc. Dodała, że trudno powiedzieć, jak długo potrwa jeszcze hospitalizacja i kiedy chłopiec wróci do domu.

Odznaka "Zasłużony Policjant" (złota, srebrna i brązowa) to wyróżnienie nadawane policjantowi w uznaniu szczególnych zasług i osiągnięć służbowych, którymi przyczynił się do ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz utrzymania porządku publicznego. Odznakę nadaje się z okazji Święta Policji lub Narodowego Święta Niepodległości, jednak w szczególnie uzasadnionych przypadkach można ją nadać w innym terminie.

W piątek 15 innych policjantów oraz dwóch strażaków otrzymało "Krzyże Zasługi za Dzielność" - jedno z najważniejszych odznaczeń przyznawanych przez prezydenta w czasach pokoju. Krzyż został ustanowiony w 1928 r. przez prezydenta Ignacego Mościckiego. Odznaczenie nadawane jest m.in. funkcjonariuszom oraz żołnierzom za działania z wykazaniem wyjątkowej odwagi, z narażeniem życia lub zdrowia, w obronie prawa i bezpieczeństwa obywateli.

Zobacz również: Rodzice Adasia dziękują lekarzom i policjantom

d2od3u1

Podziel się opinią

Share
d2od3u1
d2od3u1
Więcej tematów