PolskaWyrównania alimentacyjne w październiku

Wyrównania alimentacyjne w październiku

Wyrównania dla osób, które korzystały z Funduszu Alimentacyjnego będą wypłacane dopiero od 1 października, a nie od 1 września. Rządowe Centrum Legislacji nie zdąży na czas, czyli do końca sierpnia, wydrukować nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych, choć posłowie i senatorowie dążyli do jak najszybszego uchwalenia nowelizacji, a prezydent podpisał ją prawie dwa tygodnie temu.

Zbulwersowane są matki, które straciły na likwiadcji Funduszu Alimentacyjngo i - zgodnie z intencjami posłów pracujących nad nowelizacją - liczyły, że od września otrzymają wyrówanie do kwoty 70% dawnych świadczeń z Funduszu.

Renata Iwaniec ze stowarzyszenia, które stara się o przywrócenie Funduszu Alimentacyjnego powiedziała, że to te pieniądze będą najbardziej potrzebne właśnie we wrześniu, bo wtedy rodzice borykają się z ogromnymi wydatkami na nowy rok szkolny.

Posłanka SLD Alicja Murynowicz z komisji polityki społecznej i rodziny powiedziała, że jest zbulwersowana tym, że ze względów technicznych wejście w życie ustawy bedzie opóźnione o miesiąc, podczas gdy intencje ustawodawców były takie, by przepisy obowiązywały od września.

Poseł Tadeusz Cymański z Prawa i Sprawiedliwości powiedział, że brak mu słów komentarza. To fatalny prezent dla kobiet i ich dzieci, bo wywalczono skromne środki, a i tak ich wypłata przesuwa się w czasie - mówił poseł PiS. Tadeusz Cymański dodał, że jeśli tak się stanie, będzie to wielkim skandalem i wstydem.

Mariusz Lachowski - dyrektor redakcji "Dziennika Ustaw" i "Monitora Polskiego" w Rządowym Centrum Legislacyjnym - tłumaczy, że nowelizacja będzie wydrukowana na początku września, a wejdzie w życie w październiku, bo nie było dyspozycji, by druk nowelizacji przygotowywać w przyspieszonym trybie.

Wiceminister Cezary Miżejewski z resortu polityki społecznej powiedział, że jego resort miał wpływu na to, że wyrównania nie będą wypłacane od 1 września. Powiedział, że jego resort zadbał o to, by znalazły się pieniądze na realizację świadczeń. Natomiast termin druku ustawy, co decyduje o czasie jej wejścia w życie, jest ustalany przez Rządowe Centrum Legislacyjne. Wiceminister dodał, że nie widzi uchybienia ze strony swojego resortu, bo obywatele nie stracą pieniędzy: w październiku otrzymają takie same wyrównania, jakie otrzymaliby we wrześniu.

Według nowelizacji, osoby, które do 1 maja korzystały ze świadczeń Funduszu Alimentacyjnego - za okres od 1 maja do końca roku - otrzymają 70% dawnych świadczeń, nie więcej jednak niż 300 złotych na dziecko. Świadczenie - wprowadzone jako przejściowe - od nowego roku wygasa.

Ostatnia nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych wprowadza także nowe świadczenia dla studentów, jeżeli są sierotami zupełnymi lub mają orzeczenie o pobieraniu alimentów od obojga rodziców. Będzie to zasiłek rodzinny (wynoszący od 43 do 66 zł) oraz dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka (w wysokości 170 zł). Studenci dostaną zasiłek i dodatek, jeśli nie ukończyli jeszcze 24 lat, a ich dochód nie przekracza 504 zł, lub 583, jeżeli student jest osobą niepełnosprawną.

Dzieci niepełnosprawne w rodzinach zastępczych odzyskają - zgodnie z nowelizacją - prawo do zasiłków pielęgnacyjnych, wynoszących 144 zł miesięcznie.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)