Trwa ładowanie...

Wyroki śmierci w Rijadzie. Masowe egzekucje

Międzynarodowe organizacje praw człowieka alarmują o fali egzekucji w Arabii Saudyjskiej, z których większość to ścięcie głowy mieczem. Kraj po dwuletniej przerwie przystąpił do wykonania zaległych wyroków sądowych. Łączna liczba osób straconych w tym roku wzrosła do co najmniej 132. W ostatnich dziesięciu dniach życie traciła więcej niż jedna osoba dziennie.

Książę Mohammed bin Salman  podczas szczytu G20Książę Mohammed bin Salman podczas szczytu G20Źródło: Getty Images, fot: LEON NEAL
d2zdgwn
d2zdgwn

Najczęściej giną osoby skazane za przestępstwa narkotykowe. Wśród ofiar tego surowego wymiaru sprawiedliwości, jak donosi "The Telegraph", znalazło się trzech Pakistańczyków, czterech Syryjczyków, dwóch Jordańczyków i trzech Saudyjczyków.

W 2018 roku Mohammed bin Salman zapowiedział, że jego administracja będzie próbowała "zminimalizować" karę śmierci, tak aby poddawane jej były tylko osoby uznane za winne morderstwa lub zabójstwa. W 2020 roku pojawiły się kolejne oznaki złagodzenia surowego prawa i orzecznictwa w przypadku przestępczości bez użycia przemocy. Okazuje się jednak, że w ślad za tymi obietnicami nie idą czyny.

12 osób w dziesięć dni. Arabia Saudyjska bije rekordy w wyrokach śmierci

- Mohammed bin Salman wielokrotnie reklamował swoją wizję postępu, zobowiązując się do ograniczenia liczby egzekucji i zniesienia kary śmierci za przestępstwa narkotykowe. Jednak władze saudyjskie nie mogą zerwać z tym procederem i wciąż masowo i potajemnie mordują skazanych - skrytykowała Maya Foa, dyrektor organizacji zajmującej się prawami człowieka Reprieve.

Najwyższy wymiar kary stosowany od powstania Królestwa Arabii Saudyjskiej w 1932 roku, aż do chwili obecnej, dotyczy osób skazanych za zabójstwo, uczestnictwo w protestach politycznych, gwałt, apostazję, rozbój i przestępstwa narkotykowe, jak również przejawianie skłonności homoseksualnych i czary. Wyroki śmierci wykonuje się także na osobach niepełnoletnich, pomimo apeli organizacji międzynarodowych. W Rijadzie, stolicy państwa, egzekucje przeprowadza się na placu Ad-Dira w centrum miasta, nazywanym potocznie "Chop-Chop Square" ("Plac Siekania").

Gorąco na linii USA-Arabia Saudyjska. "Polityka OPEC zagadkowa"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2zdgwn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zdgwn
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj