PolskaWyrok w sprawie Rywin kontra "Wprost" pod koniec maja

Wyrok w sprawie Rywin kontra "Wprost" pod koniec maja

27 maja Sąd Apelacyjny w Warszawie
rozstrzygnie odwołanie adwokatów Lwa Rywina od wyroku sądu I
instancji, oddalającego pozew wobec tygodnika "Wprost" za okładkę
przedstawiającą głowę tego producenta filmowego w misce
klozetowej.

"Nie wolno poniżać nikogo, nawet osoby skazanej" - mówił na czwartkowej rozprawie apelacyjnej mec. Piotr Rychłowski. Według niego, utrzymanie wyroku I instancji będzie zachętą "do podobnych działań". "Czasy, gdy publicznie poniżano podejrzanych i skazanych, minęły. Ufam, że wyrok SA sprawi, że te czasy minęły bezpowrotnie" - dodał.

Pełnomocnik "Wprost", mec. Maciej Łuczak wnosił o utrzymanie wyroku. "W procesie karnym Rywina zapadł już wyrok, co zmienia kontekst sprawy" - przekonywał. Dowodził, że tygodnik korzystał tylko z prawa do krytyki i satyry. "Czy czyjaś w twarz w klozecie narusza dobra osobiste? To zależy od wielu okoliczności sprawy" - mówił. "Lew Rywin sam sobie na to zasłużył" - dodał.

W lutym 2003 r. "Wprost" zamieścił fotomontaż przedstawiający głowę bohatera największej afery korupcyjnej ostatnich lat w misce klozetowej z tytułem "Rywinoterapia" i podpisem: "Ilu ludzi władzy pociągnie za sobą Rywin?". Rywin uznał to za naruszenie swych dóbr osobistych i zażądał od redaktora naczelnego tygodnika Marka Króla przeprosin oraz wpłaty 10 tys. złotych na cel społeczny.

W czerwcu 2003 r. Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że "Wprost" nie naruszyło dóbr osobistych Rywina i oddalił powództwo. Sąd uznał, że okładka wcale nie dotyczy Rywina, który był tu tylko symbolem powszechnie znanej afery. Adwokaci Rywina złożyli apelację, wnosząc o uchylenie wyroku I instancji.

26 kwietnia Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł karę 2,5 roku więzienia i 100 tys. zł grzywny dla Rywina za usiłowanie oszustwa wobec Agory. Sąd przyjął, iż Rywin działał sam. Wyrok zapadł niejednogłośnie. Obrona zapowiedziała apelację.

Trwa inny proces cywilny wytoczony przez firmę Rywina Heritage Films redaktorowi naczelnemu "Gazety Wyborczej" Adamowi Michnikowi za jego sugestie o praniu pieniędzy przez tę firmę.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)