Wyrok w sprawie "masakry 111": po 156 lat dla policjantów
23 policjantów, winnych śmierci 12 osadzonych w więzieniu w Sao Paulo w 1992 r., otrzymało wyrokiem sądu jednakowe kary po 156 lat więzienia. Tak zakończyła się pierwszy etap procesu w sprawie słynnej masakry 111 więźniów w zakładzie karnym Carandiru.
Przeszło 22 lata po bestialskiej masakrze, która wstrząsnęła światem i stała się tematem filmów i książek ukazujących nieludzki, łamiący wszelkie prawa człowieka system penitencjarny w więzieniu Carandiru, Trybunał w Sao Paulo pod przewodnictwem sędziego Jose Augusto Nardy Marzagao ogłosił wyrok: 23 policjantów, otwierając do tłumu ogień z broni automatycznej, dopuściło się nieproporcjonalnego do zagrożenia i do rozmiarów buntu więźniów użycia siły,
Każdy z nich został skazany na 156 lat więzienia (w Brazylii zniesiono karę śmierci).
Wyrok ten zakończył pierwszą część procesu, który został podzielony ze względu na liczbę oskarżonych na cztery części. Liczba oskarżonych policjantów i funkcjonariuszy więziennych oskarżonych w tym procesie wynosi 79 osób.
W pierwszym etapie procesu trzech policjantów sąd uznał za niewinnych.
W więzieniu Carandiru, uznanym za symbol przemocy i niehumanitarnych metod penitencjarnych, przebywało naraz 30 000 osadzonych.
W 2002 roku zostało ono zamknięte i w tym samym roku zburzone.
Ostatni raz w historii Brazylii kara śmierci została wykonana w 1855 roku. W 1890 r. nastąpiło w tym kraju zniesienie kary śmierci.