Wyrok prawomocny. Nadija Sawczenko rozpocznie kolejną głodówkę
• Wyrok w sprawie Nadiji Sawczenko uprawomocnił się
• Ukraińska pilotka zamierza wznowić protest głodowy
• Sawczenko została skazana przez rosyjski sąd na 22 lata pozbawienia wolności
05.04.2016 | aktual.: 05.04.2016 13:09
Wyrok wydany dwa tygodnie temu przez rosyjskich sędziów stał się prawomocny. Ukraińska pilotka skazana została na 22 lata łagru za rzekomy udział w zabójstwie rosyjskich dziennikarzy w Donbasie. Sawczenko nie uznaje legalności rosyjskiego sądu. Z tego powodu, jak informują jej adwokaci, nie odwoływała się od wyroku.
Obrońca Nadiji Sawczenko Mark Fejgin poinformował ukraińską telewizję 112, że w poniedziałek odwiedził swoją klientkę. Pilotka zrezygnowała z ostatniej szansy złożenia apelacji przed uprawomocnieniem się wyroku.
Adwokat namawiał Sawczenko do zrezygnowania z ponownego podjęcia całkowitej głodówki, bo stanowi ona poważne zagrożenie dla jej zdrowia i życia. Jednak skazana przez Rosjan Ukrainka, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, zamierza od środy odmówić przyjmowania jedzenia i picia.
Sawczenko już wcześniej prowadziła tzw. suchą głodówkę, lecz przerwała ją 10 marca. Głodówka mocno odbiła się na jej stanie zdrowia. Tymczasem ukraiński resort dyplomacji domaga się dopuszczenia do pilotki ukraińskich lekarzy. Sama Sawczenko nie chce opieki rosyjskich medyków. Ukraina i kraje zachodu apelują do władz Rosji o jej uwolnienie.
Trzy scenariusze
Rosyjskie media piszą, że obecnie los Sawczenko może się ułożyć według trzech scenariuszy: może zostać przewieziona do kolonii karnej (zgodnie z prawem powinno to nastąpić w ciągu 10 dni od uprawomocnienia się wyroku), może też zostać wymieniona na obywateli rosyjskich przebywających w więzieniach lub aresztach za granicą, lub też przekazana Ukrainie w celu odbywania wyroku w swoim kraju.
Ukraińskie władze przygotowują stosowne dokumenty, które mają trafić do Moskwy, a które traktują zarówno o przekazaniu Sawczenko Ukrainie, gdzie miałaby odbywać wyrok, jak i o wariancie jej wymiany na konkretnych obywateli rosyjskich - powiedziało agencji Interfax-Ukraina dobrze poinformowane źródło.
Po ogłoszeniu wyroku prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wyraził gotowość wymiany na Sawczenko żołnierzy rosyjskich sił specjalnych Jewgienija Jerofiejewa i Aleksandra Aleksandrowa, którym na Ukrainie zarzuca się działalność terrorystyczną. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow mówił wówczas, że rozpatrując możliwość wymiany Rosja będzie działała ściśle w zgodzie z prawem. Dodał, że decyzję może podjąć tylko prezydent.
Rosyjskie MSZ twierdziło dotąd, że o przyszłości Sawczenko można będzie rozmawiać dopiero po uprawomocnieniu się wyroku.