Trwa ładowanie...

Wypowiedź Dudy sprzed lat. Przypomnieli mu nagranie

Kancelaria Prezydenta przekonuje, że skazani na dwa lata więzienia Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik są ułaskawieni. W sieci pojawiła się wypowiedź Andrzeja Dudy z 2011 roku. Ówczesny poseł mówi, czym jest prawo łaski.

 Źródło: X
d1gzpit
d1gzpit

- Ułaskawia się osoby uznane przez sądy za winne. Ułaskawienie nie jest uniewinnieniem. Akt łaski nie zmienia wyroku sądu i nie podważa winy skazanego. A z Kodeksu postępowania karnego wynika wprost, że skazany może zasługiwać na łaskę między innymi wtedy, gdy cieszy się nienaganną opinią środowiskową i gdy doszło do naprawienia wyrządzonej szkody - mówi w nagraniu z 2011 roku Andrzej Duda, ówczesny poseł Prawa i Sprawiedliwości.

"Pełna zgoda z posłem Andrzejem Dudą" - skomentował ironicznie nagranie sprzed lat poseł KO, Michał Szczerba.

Kamiński i Wąsik skazani

Były szef CBA Mariusz Kamiński i jego zastępca Maciej Wąsik zostali skazani na dwa lata więzienia w związku z tzw. aferą gruntową. Orzeczenie Sądu Okręgowego w Warszawie jest prawomocne.

d1gzpit

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Trafią do więzienia? Była minister ostrzega przed "żenującą sceną"

Prezydencka minister Małgorzata Paprocka powiedziała PAP, że orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego potwierdza prawo prezydenta do zastosowania prawa łaski na tym etapie, na którym zostało ono podjęte w sprawie Kamińskiego i Wąsika.

- W ocenie Kancelarii Prezydenta panowie są ułaskawieni, ułaskawienie jest ważne i w mocy prawnej - oświadczyła.

d1gzpit

Dopytywana, jak traktować środowy wyrok, Paprocka podkreśliła, że jest to pytanie do sądu. - Natomiast panowie w świetle art. 139 konstytucji są ułaskawieni - dodała.

Afera gruntowa

2007 roku kierowane przez Kamińskiego CBA chciało wykazać, że lider Samoobrony i wicepremier Andrzej Lepper miał brać łapówki za pomoc w tzw. odrolnieniu działki na Mazurach (stąd nazwa: afera gruntowa). Nie udało się jednak tego procederu udowodnić.

W 2015 roku zapadł wyrok w tej sprawie. Sąd skazał Kamińskiego i Wąsika na kary bezwzględnego więzienia, wskazując, że mieli oni w sprawie afery gruntowej m.in. podżegać do korupcji i fałszować dokumenty.

d1gzpit

Zanim się jednak wyrok uprawomocnił, obaj zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę. Za rządów PiS najpierw objęli nadzór nad specsłużbami, a następnie objęli także Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: PAP, WP

d1gzpit
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1gzpit
Więcej tematów