Trwa ładowanie...
d1rr7hs

Wypłynęło pismo wstydliwe dla PO. "Walka z mafią VAT-owską nie jest zasadna"

Z pisma wysokich rangą urzędników resortu finansów z 4 marca 2015 r. wynika, że ówczesny szef ministerstwa Mateusz Szczurek nie widział podstaw do przeprowadzenia zmian w prawie, które pozwoliłyby skuteczniej walczyć z wyłudzeniami VAT - podaje "Super Express".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rząd PO zrobił niewiele, by walczyć z wyłudzeniami VAT (East News)
d1rr7hs

Gazeta dotarła do tego pisma. W rozmowie z dziennikiem dr Marian Szołucha, ekonomista z Akademii Finansów i Biznesu Vistula, mówi, że robiono skrajnie niewiele w sprawie walki z wyłudzeniami VAT.

- Luka podatkowa była liczona wtedy rocznie w dziesiątkach miliardów złotych. Jak podał ostatnio resort finansów, za firmą PwC, w ciągu 8 lat ta dziura wyniosła co najmniej 262 miliardy złotych – komentuje Szołuch.

"SE” opisuje pismo dyrektora Departamentu Podatku od Towarów i Usług w resorcie finansów do Jarosława Nenemana, ówczesnego podsekretarza stanu w MF.

d1rr7hs

Jego fragment brzmi: "Nawiązując do przekazanego w dniu 25 lutego br. projektu notatki w sprawie konieczności przygotowania projektu ustawy o podatku od towarów i usług w związku z procederem oszustw i nadużyć (...) oraz podjęcia zmian o charakterze długookresowym, Departament (...) uprzejmie prosi o potwierdzenie decyzji Ministra Finansów Pana Mateusza Szczurka co do braku zasadności prowadzenia obecnie prac legislacyjnych mających na celu wprowadzenie dalszych modyfikacji przepisów ustawy (...) o podatku od towarów i usług...” - czytamy.

Zobacz także: Walka wyborcza nie tylko na plakatach, ale i w ringu? Radny zachęca rywala do walki wręcz

Co ciekawe, wiceminister Neneman złagodził treść notatki, "brak zasadności” poprawiając na "brak szans”.

d1rr7hs

Co wynika z dokumentu? - Mimo, że znana była skala zjawiska wyłudzeń VAT, robiono skrajnie niewiele w tej sprawie – mówi „SE” dr Marian Szołucha

- Ten parasol, który został roztoczony nad przestępcami, był szczelny i decyzje o zaniechaniach różnych działań musiały zapadać na wysokich szczeblach - dodaje.

Do sprawy odniósł się poseł PiS Marcin Horała. Twierdzi, że "za poprzednich rządów parasol ochronny nad mafiami VAT-owskimi i wyłudzeniami". Jego zdaniem, notatka z MF dowodzi, że za rządów PO nie chciano uszczelnić systemu podatkowego.

- To również pokazuje drugie dno czy rzuca nowe światło na szereg ataków na obecny rząd, który to system uszczelnienia, który te miliardy zabrał z kieszeni mafii VAT-owskich, a różni politycy w Polsce zdają się występować w ich interesie po to, żeby rząd, które te miliardy zachowuje dla budżetu, wydziera je z kieszeni mafii, żeby ten rząd obalić, wrócić do czasów, kiedy było tak jak było. Miliardy zamiast w kieszeniach polskich rodzin i polskim budżecie, były w kieszeniach mafii - twierdzi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1rr7hs

Podziel się opinią

Share

d1rr7hs

d1rr7hs
Więcej tematów