PolskaWypłaty odszkodowań dla ofiar nazizmu

Wypłaty odszkodowań dla ofiar nazizmu

Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie (FPNP)
rozpoczęła kolejne wypłaty świadczeń dla ofiar nazizmu w
Polsce na łączną kwotę 12 mln zł, w tym świadczenia z niemieckiego
funduszu dla spadkobierców na sumę 8 mln zł. Wypłaty
obejmą 6239 osób.

Ze środków własnych FPNP wypłacać będzie świadczenia dla osób, które jako dzieci (do 16 lat) pracowały przymusowo w miejscu swego zamieszkania podczas okupacji hitlerowskiej. Jak informuje Fundacja, tej grupy ofiar strona niemiecka nie uwzględniła w wypłatach dla robotników niewolniczych i przymusowych, ponieważ osoby te nie były deportowane do III Rzeszy.

W latach 2001-2005 świadczenia otrzymało 84 tys. osób z tej grupy uprawnionych, a w piątek ruszają wypłaty dla kolejnych 2458 osób, które złożyły niezbędne dokumenty, ale spóźniły się ze złożeniem formularza wniosku o 1 rok (złożyły wniosek w 2002 r.) Świadczenie jest jednorazowe i wynosi 1000 złotych.

W piątek rozpoczęto też wypłaty z tytułu pomocy humanitarno- socjalnej i medycznej ze środków Austriackiego Funduszu Pojednanie dla ofiar nazizmu w Polsce, które pracowały przymusowo na terenie obecnej Republiki Austrii oraz dla osób uprawnionych do pomocy humanitarno-socjalnej ze środków własnych Fundacji Polsko- Niemieckie Pojednanie.

Wypłaty przeznaczone są dla 2131 osób i wyniosą łącznie 1 mln złotych. FPNP częściowo refunduje zakup leków, sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego, koszty opieki medycznej i pielęgnacyjnej dla obłożnie chorych oraz bezpłatne wyjazdy sanatoryjne. W najtrudniejszych sytuacjach życiowych FPNP przyznaje bezzwrotne zasiłki socjalne.

Termin składania wniosków o pomoc humanitarno-socjalną ze środków własnych FPNP minął 31 marca br., natomiast wnioski o pomoc humanitarno-socjalną i medyczną ze środków austriackich, dla beneficjentów FPNP zatrudnionych przymusowo w czasie wojny na terenie Austrii, można składać jeszcze do końca maja 2005r.

Wszystkie osoby uprawnione do otrzymania świadczeń otrzymają z FPNP zawiadomienie o wypłacie, w którym jest podany dwutygodniowy termin realizacji wypłaty. Osoba uprawniona powinna się zgłosić po odbiór świadczenia do dowolnej placówki banku PKO BP na terenie całego kraju wraz z otrzymanym zawiadomieniem i dowodem tożsamości.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)