Wypłata za wojnę
W ustawie o wydatkach związanych z wojną z Irakiem, uchwalonej przez obie izby Kongresu USA, znalazły się m.in. niewielkie fundusze na pomoc dla Polski jako wynagrodzenie za militarny udział w kampanii.
Polska, podobnie jak Czechy, Węgry i siedem krajów Europy Środkowowschodniej kandydujących do NATO, otrzyma 15 milionów dolarów na pomoc wojskową. Fundusze te będą musiały być wydane na zakup sprzętu militarnego, i to produkcji amerykańskiej.
Senat i Izba Reprezentantów uchwaliły w sumie wydatki w wysokości 79 miliardów dolarów na wojnę, ale aby ustawa stała się obowiązującym prawem, obie izby muszą jeszcze ustalić na konferencji jej wspólny tekst; ustawę musi też podpisać prezydent Bush.
Kongres przyznał większe fundusze niż chciał tego prezydent Bush, który zwrócił się do legislatury tylko o 74,7 mld dolarów. Z uchwalonej kwoty 79 mld dolarów 63 miliardy mają pójść na samo prowadzenie wojny, z czego połowa - na transport wojsk z USA do Zatoki Perskiej i z powrotem.
8 mld dolarów przeznacza się na pomoc humanitarną i odbudowę Iraku. Izba uchwaliła poprawkę do ustawy, aby nie przyznawać z tej sumy funduszy na kontrakty federalne na odbudowę dla krajów, które w Radzie Bezpieczeństwa ONZ sprzeciwiły się wojnie (Rosja, Francja, Niemcy i Syria).
Senat jednak odrzucił próbę ukarania tych krajów. Poprawce stanowczo sprzeciwia się także administracja Busha, obawiając się dalszego pogorszenia stosunków ze wspomnianymi krajami. (mag)