ŚwiatWypadek w masywie Elbrusu - polscy alpiniści żyją

Wypadek w masywie Elbrusu - polscy alpiniści żyją

Dwoje polskich alpinistów, uwięzionych w
szczelinie lodowej na Uszbijskim Lodospadzie w rejonie Elbrusa,
jest lekko kontuzjowanych - powiedział w jeden z
dwóch wspinaczy, którzy o własnych siłach zdołali wydostać się z
pułapki i wezwać pomoc.

Obraz

Mężczyzna, który przedstawił się jako Marcin, wyjaśnił, że czworo alpinistów, którzy ulegli wypadkowi na Kaukazie, jest członkami kilkunastoosobowej ekspedycji z Polski. Wspinacze pochodzą z różnych miast, w tym z Warszawy. Alpinista powiedział również, że do wypadku doszło we wtorek, a nie w środę, jak początkowo podawano.

Wracaliśmy z Uszbijskiego Plateau, leżącego na pograniczu Rosji i Gruzji. Około 15:00 wpadliśmy do szczeliny - trzech mężczyzn i kobieta. Nasza koleżanka wpadła głęboko. Wyciągnęliśmy ją. Mnie i jednemu z kolegów udało się wydostać na górę. Był już wieczór - relacjonował Marcin.

Próbowaliśmy wyciągnąć plecaki, by mieć jakiś namiot. Udało nam się wyciągnąć tylko jeden. Okazało się, że nie było w nim ani śpiwora, ani karimaty. Był namiot bez pałąków. W tym "worku", przypiętym do lodowca, spędziliśmy noc - ciągnął.

W środę rano ruszyliśmy w kierunku obozu. Około 22:00 z powodu zmęczenia musieliśmy przerwać schodzenie. Przenocowaliśmy. Dzisiaj nad ranem po półtoragodzinnym marszu dotarliśmy do obozu. Po drodze spotkaliśmy ratowników -powiedział alpinista.

Zdaniem Marcina, ratownicy powinni dotrzeć do uwięzionych w szczelinie alpinistów około 16:00-17:00 czasu moskiewskiego (14:00- 15:00 czasu warszawskiego). Próbują ściągnąć śmigłowiec. Jednak pogoda w rejonie Soczi, gdzie znajduje się lądowisko, nie jest najlepsza. Jesteśmy jednak dobrej myśli - zakończył.

Według ratowników ze stacji w Terskole u podnóża Elbrusu, dwoje Polaków tkwi na lodowej półce na głębokości około 30 metrów poniżej powierzchni lodowca.

Uszbijskim Lodospadem prowadzi droga na lodowcowy płaskowyż Uszbijskiego Plateau, z którego z kolei wiodą wejścia na Pik Szczurowskiego (4259 m n.p.m.), Czatyn Tau (4310 m n.p.m.) i Północną Uszbę (4694 m n.p.m). Teren ten należy geograficznie do grupy Elbrusa (ros. Prielbrusie). Główny wierzchołek Uszby (4710 m n.p.m.), jednego z najtrudniejszych do zdobycia szczytów Kaukazu, wznosi się już na terytorium Gruzji.

Elbrus (5642 m n.p.m.) to wulkaniczny szczyt, najwyższy na Kaukazie, a przez geografów, zaliczających ten region do Europy, uważany także za najwyższy w Europie. Jest o prawie 800 m wyższy od Mont Blanc.

Góra, położona w masywie zachodniego Kaukazu, postrzegana jest jako stosunkowo łatwa do wspinaczki i dlatego cieszy się popularnością wśród zagranicznych turystów, także Polaków. Co roku na zboczach góry dochodzi jednak do wypadków.(PAP)

Jerzy Malczyk

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)