Wypadek polskiego autokaru w Egipcie - ranni zoperowani
Trzy spośród osób rannych w wypadku
polskiego autokaru w Egipcie, który zderzył się z ciężarówką,
przeszły operacje. Stan wszystkich rannych jest stabilny -
poinformowała rezydentka biura podróży Itaka w Egipcie Olga
Jesionowska.
13.04.2006 | aktual.: 13.04.2006 21:20
Autokarem jechało 19 polskich turystów i przedstawiciel egipskiego biura podróży - dodała. W wypadku, do którego doszło rano, zginęła 57-letnia kobieta, trzy osoby odniosły ciężkie obrażenia, a sześć lżejsze.
Jesionowska powiedziała wieczorem, że poza trójką osób, które były operowane, pozostali poszkodowani są lżej ranni. Dodała, że stan wszystkich jest stabilny i nic nie zagraża ich życiu, ale są w szoku. Zginęli również dwaj kierowcy egipskiej ciężarówki, ojciec i syn. Według dpa, powołującej się na policję, ciężarówka stała na poboczu drogi, ponieważ wcześniej zderzyła się z inną ciężarówką.
Według zastępcy rzecznika MSZ Justyny Lewańskiej, która jest w kontakcie z polskim ambasadorem w Kairze, trwa ustalanie z jakiego regionu Polski pochodzą turyści. Większość nie miała przy sobie paszportów, przyjechali do Egiptu w różnym czasie - powiedziała Lewańska.
Jak dodała, gotowość pomocy poszkodowanym wyraziło polskie Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Jeżeli będzie taka potrzeba i możliwość przetransportowania rannych do Polski, (pogotowie) jest gotowe to uczynić - powiedziała zastępczyni rzecznika MSZ.
Do wypadku doszło ok. godz. 6.00 rano. Jadący z kurortu Szarm-El-Szejk autobus zderzył się z ciężarówką ok. 30 km na południe od Suezu, po synajskiej stronie Kanału Sueskiego. Udający się na wycieczkę do Kairu pasażerowie są klientami polskiego biura podróży Itaka, współpracującego z egipskim biurem Samtours. Turyści byli ubezpieczeni w czeskiej firmie Euro Alarm Assistance.
Jak zaznaczył ambasador Polski w Egipcie Jan Natkański, akcja ratownicza przebiegała bardzo sprawnie. Cała grupa jest pod opieką szpitala publicznego w Suezie. Osoby najciężej poszkodowane zostaną przewiezione do renomowanego szpitala Dar Al Fouad w podkairskiej miejscowości 6th October City. W wypowiedzi dla AP, polski ambasador poinformował, że wśród rannych są również nastolatkowie. W porozumieniu z ambasadą egipskie ministerstwo zdrowia powołało zespół ekspertów medycznych, którzy natychmiast mieli udać się do Suezu, by nadzorować opiekę lekarską nad poszkodowanymi. Do Suezu pojechał polski konsul, aby - jak informuje ambasada - czuwać nad procedurami podjętymi przez powołaną już egipską ekipę dochodzeniowo-śledczą oraz mieć bezpośredni kontakt z rannymi.
Według komunikatu polskiej ambasady w Kairze, egipskie biuro podróży Samtours wysłało już do Suezu swoich pilotów, którzy służyć będą jako tłumacze polskim pacjentom. Pomoc zadeklarowało też ministerstwo turystyki, które jest w stałym kontakcie z Wydziałem Konsularnym ambasady.
Jak poinformował dyrektor sprzedaży i marketingu biura podróży Itaka Piotr Henicz, rodziny poszkodowanych mogą szukać informacji pod polskim numerem biura podróży Itaka 0 (77) 4429267 lub dzwonić bezpośrednio do ambasady w Egipcie pod numery 00 202 7367456, 00 202 7359583 i 00 202 7355414.