Trwa ładowanie...
wypadek

Wypadek na poligonie w USA. Podczas ćwiczeń F-16 zginął cywil, drugi został ranny

Jedna osoba zginęła, a druga została ranna podczas ćwiczeń myśliwców F-16 na amerykańskim poligonie White Sands, niedaleko bazy Holloman w stanie Nowy Meksyk. Do zdarzenia doszło najprawdopodobniej, gdy jeden z pocisków trafił w cywilne osoby z kontroli naziemnej, współpracujące z wojskiem.

Share
Wypadek na poligonie w USA. Podczas ćwiczeń F-16 zginął cywil, drugi został ranny
Źródło: AFP
d127j3o

Wypadek wydarzył się we wtorek wieczorem, ale wojsko poinformowało o nim dopiero dobę później. Jak informują amerykańskie media, piloci mieli ćwiczyć naloty po zmierzchu we współpracy z kontrolą naziemną, która ma za zadanie bezpieczne naprowadzanie samolotów bojowych przy atakach na konkretne cele na ziemi.

Jak podała w oświadczeniu baza w Holloman, z której wystartowały myśliwce, incydent wydarzył się około 19.30 czasu lokalnego i brały w nim udział dwa samoloty bojowe F-16 oraz członkowie kontroli naziemnej, którzy znaleźli się w zasięgu pocisku powietrze-ziemia podczas rutynowych ćwiczeń. Z komunikatu wynika, że pilotom myśliwców nic się nie stało, maszyny bezpiecznie powróciły do bazy.

d127j3o

Baza wyjaśniła, że samoloty wystartowały co prawda z Holloman, ale ich macierzystym portem jest Luke w Glendale, w Arizonie.

Dwie ranne osoby z obsługi naziemnej trafiły do szpitala. Jednej z nich nie udało się uratować, druga po opatrzeniu opuściła placówkę.

W sprawie zostało wszczęte śledztwo.

d127j3o

Podziel się opinią

Share
d127j3o
d127j3o
Więcej tematów