Trwa ładowanie...
06-11-2014 09:57

Wypadek na poligonie w Świętoszowie. Zginął żołnierz

Podczas szkolenia na poligonie w Świętoszowie doszło do wypadku - informuje portal polska-zbrojna.pl. W wyniku poważnych obrażeń ciała zginął starszy sierżant Marek Karpiel z 10 Brygady Kawalerii Pancernej. Rannemu żołnierzowi natychmiast udzielono pomocy medycznej, ale nie udało się go uratować. Okoliczności wypadku bada prokuratura.

Wypadek na poligonie w Świętoszowie. Zginął żołnierzŹródło: Jarosław Wiśniewski, arch. 10BKPanc via PZ
d3f4o0o
d3f4o0o

- To była już ostatnia faza szkolenia poligonowego. Po zakończeniu działań taktycznych żołnierze wracali do swojej jednostki - mówi kpt. Justyna Balik, rzecznik prasowy 10 Brygady Kawalerii Pancernej.

Do wypadku doszło w środę około godziny 15.50. Starszy sierżant Marek Karpiel uczestniczył wówczas w wycofywaniu unieruchomionego przez usterkę techniczną wozu ewakuacji medycznej M-113S. Został ciężko ranny, gdy żołnierze przygotowywali ambulans do holowania. Poszkodowanemu udzielono od razu pierwszej pomocy medycznej, wezwano także karetkę pogotowia. Niestety, po kilkudziesięciu minutach reanimacji żołnierz zmarł. - Przyjęliśmy informację o wypadku z wielkim smutkiem. To był bardzo doświadczony żołnierz, ceniony przez kolegów - dodaje kpt. Balik.

Przebieg zdarzenia sprawdzają teraz prokuratura i żandarmeria. Dodatkowo, komisję do ustalenia przyczyn wypadku powołał dowódca 10 Brygady płk Maciej Jabłoński.

Starszy sierżant Marek Karpiel miał 42 lata. Był pomocnikiem dowódcy plutonu - dowódcą działonu w dywizjonie artylerii samobieżnej 10 Brygady Kawalerii Pancernej. W armii służył od 1991 roku, a w Brygadzie od 1999 roku. Brał udział w operacji w Afganistanie podczas VIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego.

Pozostawił dwoje kilkunastoletnich dzieci i żonę. Rodzina zmarłego została powiadomiona o wypadku i objęta opieką psychologiczną przez przedstawicieli wojska.

MKS, polska-zbrojna.pl

d3f4o0o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d3f4o0o
Więcej tematów