ycipk-hgfiv9

Wyniki wyborów exit poll. PiS wygrał wybory, ale przegrał w dużych miastach

Prawo i Sprawiedliwość przegrało we wszystkich dużych miastach. Rozstrzygnięcia w pierwszej turze zapadły w sześciu metropoliach. Druga tura odbędzie się w czterech większych miastach.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sondażowe wyniki wyborów do sejmików wojewódzkich
Sondażowe wyniki wyborów do sejmików wojewódzkich (WP.PL)
ycipk-hgfiv9

W pierwszych sondażowych wynikach wyborczych, przeprowadzonych przez IPSOS na zlecenie TVN24, TVP i Polsat News, PiS zwyciężył z 32,2 proc. poparciem. Mimo to partia Jarosława Kaczyńskiego przegrała we wszystkich większych miastach.

Drugie miejsce zajęła KKW Platforma .Nowoczesna Koalicja Obywatelska z wynikiem 24,7 proc. Na podium uplasowało się KW Polskie Stronnictwo Ludowe - 16,6 proc. Na kolejnym miejscu znaleźli się Bezpartyjni Samorządowcy i Kukiz'15 z 6,3 proc. poparciem.

Inne komitety wyborcze uzyskały 3 proc. głosów. KWW Wolność w Samorządzie uzyskała 1,5 proc., KW Partii Razem - 1,4 proc. KW Ruch Narodowy RP otrzymał 1,2 proc. poparcie, a KW Partia Zieloni - 1 proc.

ycipk-hgfiv9

W Krakowie według pierwszych sondażowych wyników zwyciężył dotychczas urzędujący Jacek Majchrowski z Komitetu Obywatelskiego Kraków. Zdobył 43,7 proc. głosów. W walce o fotel prezydencki będzie musiał zmierzyć się z Małgorzatą Wassermann. Kandydatka PiS uzyskała 36 proc. głosów.

We Wrocławiu pierwsze wyniki dają zwycięstwo w I turze Jackowi Sutrykowi z Koalicji Obywatelskiej. Jego wynik to 50,1 proc. W przypadku gdyby niezbędna była dogrywka, jego kontrkandydatką będzie Mirosława Stachowiak-Różecka z PiS.

W Białymstoku również pierwsze wyniki exit poll pokazują, że nie będzie drugiej tury. Według sondażu na reelekcję może liczyć dotychczasowy prezydent Tadeusz Truskolaski. Jego wynik to 51,6 proc. głosów. Gdyby doszło do drugiej tury w starciu z kandydatem Koalicji Obywatelskiej zmierzy się Jacek Żalek z PiS, który uzyskał 32,5 proc.

Po raz drugi prezydentem Katowic zostanie Marcin Krupa z KWW Forum Samorządowe, który otrzymał 51,1 proc. głosów. Gdyby doszło do drugiej tury jego konkurentem będzie kandydat KO Jarosław Makowski. W pierwszej turze otrzymał 24,4 proc. poparcie.

ycipk-hgfiv9

W Lublinie spore poparcie zdobył Krzysztof Żuk z KO. 59,7 proc. głosów praktycznie zapewnia mu reelekcję. Drugie miejsce zajął Sylwester Tułajew z PiS, który uzyskał ponad 33 proc.

W Gdańsku potrzebna będzie druga tura. W pierwszej najlepszy okazał się Paweł Adamowicz z Wszystko dla Gdańska, który uzyskał poparcie 36,7 proc. wyborców. Do drugiej tury wszedł też Kacper Płażyński z PiS z 32,3 proc. poparciem.

W Warszawie zwycięzcą okazał się Rafał Trzaskowski, popierany przez Koalicję Obywatelską. Uzyskał 54,1 proc. poparcie, co daje mu wygraną w pierwszej turze. Drugie miejsce zajął Patryk Jaki z PiS, którego poparło 30,9 proc. wyborców.

W Poznaniu sondaże exit poll dają wygraną w pierwszej turze dotychczas urzędującemu Jackowi Jaśkowiakowi. Kandydat popierany przez KO otrzymał 56,6 proc. poparcie. Drugie miejsce zajął Tadeusz Zysk z PiS. Uzyskał poparcie 22,2 proc. wyborców.

ycipk-hgfiv9

W Kielcach potrzebna będzie druga tura. W pierwszej najlepszy okazał się Bogdan Wenta z KWW Projektu Świętokrzyskiego jego imienia. Poparło go 35,8 proc. poparcia. Jego przeciwnikiem będzie Wojciech Lubawski z KWW Porozumienie Samorządowe W. Lubawskiego. Poparło go 29,6 proc. wyborców.

Zdecydowanie pewna reelekcji jest Hanna Zdanowska, popierana przez Koalicję Obywatelską. Zdeklasowała swoich rywali wynikiem 70,1 proc. poparcia. Drugie miejsca zajął Waldemar Buda z PiS, którego poparło 24,2 proc. wyborców.

Zobacz także: A jaka jest Twoja Polska? Napisz do WP

ycipk-hgfiv9

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
ycipk-hgfiv9
ycipk-hgfiv9