Trwa ładowanie...
dri1xjs

Wyniki wyborów 2019. Już szykuje się pierwszy strajk. Kobiety gotowe

Polki łapią za parasole. Wielu z nich nie podoba się wynik wyborów parlamentarnych 2019. Obawiają się, że teraz PiS może zaostrzyć ustawę aborcyjną. - My, jeśli będzie trzeba, zorganizujemy się bardzo szybko – mówi Wirtualnej Polsce Marta Lempart z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. W mediach społecznościowych Polki zgłaszają gotowość do "czarnego protestu".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wyniki wyborów parlamentarnych 2019 mobilizują kobiety do kolejnych protestów
Wyniki wyborów parlamentarnych 2019 mobilizują kobiety do kolejnych protestów (PAP)
dri1xjs

"Gotowe? Prognoza pogody – będzie lało" – taki wpis z mapą Polski osłoniętą czarnymi parasolami opublikowano na bardzo popularnym profilu "Dziewuchy dziewuchom". Pod postem są setki komentarzy Polek, które już szykują się na protesty w obronie swoich praw.

Obawiają się, że po bardzo dobrych dla PiS wynikach wyborów 2019 partia Jarosława Kaczyńskiego będzie chciała zaostrzyć ustawę aborcyjną. Sejm w najbliższym czasie może się także zająć obywatelskim projektem ustawy, który wprowadza karę do trzech lat więzienia za edukację seksualną.

- Nie byłabym taka pewna co do tego, co będzie się działo. Możliwa jest dalsza realizacja scenariusza węgierskiego - okres uspokojenia, w którym PiS będzie mniej łamał prawa człowieka, a więcej kradł. Możliwa też jest szybka konfrontacja, na którą oczywiście jesteśmy gotowe - dla nas niewiele się zmienia, nadal możemy polegać głównie na sobie, na oddolnym organizowaniu się, nie na telewizyjnej opozycji, której w przeciwieństwie do nas nie dotknęły i nie dotkną, poza niewielkimi wyjątkami, większe szykany – mówi Marta Lempart, inicjatorka m.in. czarnych protestów.

dri1xjs

Zobacz: Wyniki wyborów 2019. Robert Winnicki ostro o TVP:

I dodaje: - Oczywiście, że byłoby lepiej, gdybyśmy mogły bardziej liczyć na opozycję parlamentarną, na więcej niż tych kilka, kilkanaście osób z żelaznymi kręgosłupami i twardymi charakterami, ale nie liczę na zbyt wiele.

Polki, które nie głosowały na PiS, są gotowe na walkę o swoje prawa i wyjście w ich obronie na ulice. Za rządów PiS odbyło się kilka czarnych protestów. Zgromadziły one tysiące kobiet, a rządzący pod ich naciskiem wycofali się z projektów dotyczących m.in. zaostrzenia ustawy aborcyjnej.

- My, jeśli będzie trzeba, zorganizujemy się bardzo szybko, jak zawsze, wysiłkiem zwykłych kobiet w całej Polsce. Co zrobi nowa opozycja parlamentarna, poza stroszeniem piórek w mediach i pozowaniem do zdjęć na protestach? Zobaczymy – mówi Marta Lempart.

dri1xjs

Polki obawiają się, że – jak można wnioskować na podstawie częściowych wyników wyborów parlamentarnych 2019 – w Sejmie znajdzie się Konfederacja. Jej politycy postulują wprowadzenie całkowitego zakazu aborcji. A mogą być języczkiem u wagi, jeśli PiS będzie potrzebowało głosów ugrupowania przy ważnych głosowaniach w Sejmie.

Tuż przed wyborami parlamentarnymi 2019 premier był pytany o ustawę aborcyjną. W rozmowie z "Gościem Niedzielnym", Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę, że podejmowana próba zaostrzenia prawa aborcyjnego w ostatniej kadencji rządów PiS spotkała się z natychmiastowym i radykalnym sprzeciwem. W Trybunale Konstytucyjnym na rozpatrzenie czeka wniosek posłów PiS o zbadanie, czy aborcja eugeniczna, przeprowadzana ze względu na wady płodu, jest zgodna z ustawą zasadniczą.

Wyniki wyborów parlamentarnych 2019

Wyniki wyborów parlamentarnych 2019 po przeliczeniu głosów z prawie 93,93 proc. obwodowych komisji wyborczych wskazują na mocną wygraną PiS w Senacie. Z danych opublikowanych przez PKW wynika, że partia rządząca zdobyła aż 45,22 proc. głosów. Wyniki wyborów parlamentarnych 2019 poznamy w poniedziałek wieczorem lub we wtorek rano. Już teraz Państwowa Komisja Wyborcza pokazała jednak dane po podliczeniu głosów z 25750 na 27415 obwodowych komisji wyborczych. Oznacza to, że znamy już wyniki z 93,93 proc. komisji. Wynika z nich, że PiS zdobyło 45,22 proc, a KO 34,92 proc. Na trzecim miejscu znalazło się PSL z wynikiem 5,57, na czwartym Lewica z poparciem 2,29 proc. Polaków.

dri1xjs

Wyniki wyborów 2019 do Sejmu dają ogromną przewagę PiS. Partia Jarosława Kaczyńskiego zdobyła 44,38 proc, a KO 26,77 proc. Na trzecim miejscu znalazła się Lewica z poparciem 12,34 proc. Polaków. Czwarte jest PSL - 8,63 proc., a piąta Konfederacja 6,76 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dri1xjs

Podziel się opinią

Share

dri1xjs

dri1xjs
Więcej tematów