Trwa ładowanie...

Wyniki kontroli NIK: fatalna ochrona brzegów morskich

Najwyższa Izba Kontroli wypowiedziała się krytycznie o państwowej ochronie brzegów morskich. W najnowszym raporcie szczególnie źle oceniono działania w tej sprawie Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Share
Wyniki kontroli NIK: fatalna ochrona brzegów morskich
Źródło: WP.PL, fot: Tomasz Gdaniec
d4naa9m

Wykryto też liczne nieprawidłowości w urzędach. Organy administracji morskiej mają obowiązek utrzymywać linię brzegową z 2000 roku. Tymczasem, jak czytamy w raporcie, urzędy nie wiedzą nawet, jak ona przebiegała. Sytuację mogłoby poprawić znowelizowanie przez ministra stosownej ustawy, ale mimo zaleceń NIK, od 5 lat do tego nie doszło.

W raporcie zauważono również, że od 2009 roku minister wiedział o tym, że dyrektorzy urzędów morskich wydają niezgodnie z przeznaczeniem pieniądze z Programu Ochrony Brzegów Morskich. Powodem było niedostosowanie jego zapisów do rzeczywistych potrzeb, przez co urzędnicy często wydawali pieniądze na inne cele.

NIK wykryła nieprawidłowości, które są wynikiem nieprzestrzegania prawa i procedur przez pracowników urzędów morskich. Do naruszeń obowiązujących przepisów doszło między innymi w Gdyni i Szczecinie.

Polskie wybrzeże ulega systematycznej erozji. Bałtyk zabiera rocznie 50 hektarów lądu o wartości 500 milionów złotych.

d4naa9m

Podziel się opinią

Share
d4naa9m
d4naa9m
Więcej tematów