Wynaleźli nieklejącą się gumę do żucia
Sprzątanie i odklejanie gum do żucia to największe utrapienie firm sprzątających ulice. Ale wkrótce ten problem mogą mieć z głowy, dzięki wynalazkowi brytyjskich naukowców - nieklejącej się gumie do żucia.
Naukowcy testowali gumę i okazało się, że pod wpływem wody znikała z chodnika w ciągu 24 godzin. Jeśli wynalazek przejdzie europejskie testy zdrowotne, guma mogłaby się pojawić w sklepach w przyszłym roku - informuje firma z branży chemicznej pracująca nad wynalazkiem Revolymer, stworzona na University of Bristol.
Przedstawiciele firmy twierdzą, że ich produkt będzie łatwiej usuwać z chodników, butów i dywanów niż gumy, które obecnie są w sprzedaży.
Wyniki eksperymentów z gumą zostały przedstawione na BA Festiwalu Naukowym w Yorku. To światełko w tunelu dla firm sprzątających miasto, które najlepiej wiedzą, że sprzątanie gum jest niezwykle kosztowne. Urząd dzielnicy Westminster w Londynie wydał ponad 100 tys. funtów na czyszczenie ulic z gum do żucia.
Naukowcy chcą dodawać do nowej gumy o nazwie Rev7 substancję, którą będzie łatwiej usuwać. Substancja jest złożona z długich łańcuchów molekuł, nazywanych polimerami, które mają właściwości wodolubne i olejolubne. Podobieństwo polimeru do oleju powoduje, że można go łatwo zmieszać z resztą elementów potrzebnych do stworzenia gumy do żucia. Ale to dzięki temu, że polimer przyciąga wodę, nowa guma przestałaby się kleić.
Tłumaczył Adam Przegaliński, źródło: BBC