Wynagrodzenia za dyżury lekarskie zgodne z konstytucją
Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy dotyczące wynagradzania lekarzy za dyżury medyczne są zgodne z konstytucją. Przepisy te zaskarżył Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy.
Przewodniczący związku Krzysztof Bukiel uważa, że zgodnie z ustawą 203 gwarantującą wzrost płac w 2001 roku, lekarze powinni otrzymać dodatkową podwyżkę za dyżury oprócz podwyżki za pracę na etacie. Przyznanie takiej samej podwyżki lekarzom, niezależnie do tego czy mają dyżury czy nie, to - zdaniem wnioskodawców - dyskryminacja.
Trybunał Konstytucyjny odrzucił skragę związkowców. Przewodnicząsy Składu Sędziowskiego Adam Jamróz wyjaśnił, że lekarzom, którzy otrzymali podwyżkę, nie przysługuje wzrost stawek za dyżury lekarskie, których nie wlicza się do czasu pracy jako godziny nadliczbowe.
Przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel uważa, że wyrok Trybunału pokazuje, że specyfika dyżurów lekarskich jest pretekstem do dyskryminacji lekarzy. Podkreślił, że lekarze będą starać się o zaliczenie dyżurów lekarskich od czasu pracy. Związek złożył już skargę do Komisji Europejskiej w spawie nierespektowania dyrektywy Unijnej dotyczącej 48 godzinnego tygodnia pracy.