Trwa ładowanie...
d3k9k9o
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Wymieniono kierownictwo domu dziecka w Lidzbarku, w którym znęcano się nad podopiecznymi

Rozstrzygnięto konkurs na nowego dyrektora domu dziecka w Lidzbarku (woj. warmińsko-mazurskie) - poinformowało stowarzyszenie prowadzące tę placówkę. Poprzednie kierownictwo zostało odwołane w związku z podejrzeniem znęcania się nad wychowankami.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wymieniono kierownictwo domu dziecka w Lidzbarku, w którym znęcano się nad podopiecznymi
(WP.PL, Fot: Wojciech Nieśpiałowski)
d3k9k9o

Jak powiedziała Danuta Kłosowska - prezes stowarzyszenia, które prowadzi niepubliczny dom dziecka w Lidzbarku - nowa dyrektor obejmie obowiązki od lutego. Konkurs na to stanowisko ogłoszono po ujawnieniu pod koniec ub. roku niewłaściwych zachowań części personelu wobec wychowanków. Po wszczęciu przez prokuraturę dochodzenia w tej sprawie, władze stowarzyszenia zwolniły jednego z wychowawców, dyrektorkę i jej zastępcę.

Według Kłosowskiej zmiana kierownictwa gwarantuje, że w placówce nie będzie już dochodziło do nieprawidłowości. - Nowa dyrektor jest magistrem pedagogiki, ukończyła studia podyplomowe jako asystent rodziny i przez kilka lat pracowała w domu dziecka. Poprzednia nie miała takiego doświadczenia - zaznaczyła.

Odsunięcia od kontaktu z dziećmi poprzedniego kierownictwa domagało się biuro Rzecznika Praw Dziecka, które po skontrolowaniu placówki oceniło, że mogło dochodzić tam do "naruszenia praw dziecka". Rzecznik zalecił wówczas zapewnienie wychowankom stałej opieki psychologiczno-pedagogicznej. Jednocześnie skierował do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

d3k9k9o

Nieprawidłowości potwierdziła również kontrola przeprowadzona przez starostwo w Działdowie, które nadzoruje lidzbarski dom dziecka. Stwierdzono, że dochodziło tam do stosowania kar pozaregulaminowych.

Jedną z bezprawnych metod dyscyplinowania było zamykanie wychowanka na 2-3 godziny w izolatce przeznaczonej dla chorych. Za najbardziej drastyczny kontrolerzy uznał przypadek potraktowania chłopców, którzy obrzucili ściany jadalni owocami kiwi: na oczach innych dzieci byli oni polewani przez dyrektorkę wodą z sokiem tych owoców, co miało charakter publicznej kary i mogło być dla nich upokarzające.

Dochodzenie w sprawie podejrzenia znęcania się nad wychowankami prowadzi Prokuratura Rejonowa w Ostródzie. Dotychczas nikomu nie przedstawiono zarzutów. Śledczy zapowiedzieli, że wszyscy podopieczni placówki zostaną przesłuchani przez sąd w obecności psychologa i opiekunów.

- Na razie wystąpiliśmy do sądu rodzinnego o zmianę opiekunów prawnych niektórych dzieci. W przypadku gdy rodzice pozbawieni byli praw rodzicielskich, to taką rolę pełnili dotychczas wychowawcy, których może dotyczyć dochodzenie - powiedział prokurator rejonowy w Ostródzie Zdzisław Łukasiak.

d3k9k9o

Działający od ponad pięciu lat dom dziecka w Lidzbarku to dwie sąsiadujące ze sobą niepubliczne placówki opiekuńczo-wychowawcze, w których przebywa 44 dzieci w wieku od 5 do 18 lat. Obie placówki miały bardzo dobrą opinię. Były wielokrotnie kontrolowane i nie stwierdzono wcześniej żadnych uchybień.

Zobacz też: Tak wyglądało znęcanie w domu dziecka w Lidzbarku

d3k9k9o

Podziel się opinią

Share

d3k9k9o

d3k9k9o
Więcej tematów