Trwa ładowanie...
d1vzblt

Wyłudzono ponad 4 mln zł, zatrzymano kolejne osoby

W związku z wyłudzeniem ponad 4,1 mln zł z państwowych dotacji dla łódzkiego zakładu zbrojeniowego "Wifama-Prexer" zatrzymano kolejnych 15 osób. Wśród zatrzymanych są urzędniczka Ministerstwa Gospodarki i pracownik Ministerstwa Obrony.

d1vzblt
d1vzblt

Zatrzymań dokonali we wtorek funkcjonariusze łódzkiej delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego - poinformowała Agencja.

Urzędniczce Ministerstwa Gospodarki zarzuca się ujawnienie tajemnicy służbowej. "Kobieta ujawniła korespondencję prowadzoną w tej sprawie przez prokuraturę z Ministerstwem Gospodarki. Przekazała kserokopię dokumentu jednemu z podejrzanych" - powiedział rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi Krzysztof Kopania.

Ministerstwo Pracy i Gospodarki poinformowało wieczorem we wtorek, że w końcu ubiegłego roku prokuratura okręgowa w Łodzi zwróciła się do resortu gospodarki "z pytaniem o dokumentację umowy między ZM 'Bumar-Łabędy' a ZM 'Wifama' z października 1998 roku". Ministerstwo jednak - ponieważ nie było stroną umowy - nie posiadało jej. "MG poinformowało, że nie kierowało żadnych dotacji do 'Wifamy', aczkolwiek jest w posiadaniu informacji, że 'Bumar-Łabędy' część dotacji otrzymanej z MG skierował do 'Wifamy' na utrzymanie mocy dla potrzeb produkcyjnych 'Bumaru'" - napisało biuro prasowe o korespondencji MG z prokuraturą.

Pracownik MON, emerytowany pułkownik, jest podejrzany o podpisanie fikcyjnej umowy na kwotę ok. 10 tysięcy złotych.

d1vzblt

Wśród pozostałych zatrzymanych są właściciele firm powiązani rodzinnie i towarzysko z zatrzymanymi szefami "Wifamy-Prexer". Prokuratura zarzuca tym osobom pomoc w wyłudzeniu na szkodę Skarbu Państwa dotacji w wysokości od kilku tysięcy do prawie miliona złotych.

Razem z zatrzymanymi we wtorek zarzuty związane ze sprawą wyłudzeń postawiono już w sumie 44 osobom, w tym członkom zarządu łódzkiej firmy produkującej m.in. uzbrojenie dla polskiej armii. Aresztowano na razie 11 osób.

Sprawa dotyczy działalności firm "Wifama" i "Prexer" przed ich połączeniem w latach 1998-99; obie firmy miały wtedy ten sam zarząd. Według prokuratury, przedstawiciele tych firm na podstawie fikcyjnych umów dotyczących konserwacji, napraw remontowych i zakupu urządzeń wprowadzali w błąd pracowników Urzędu Wojewódzkiego i wyłudzali dotacje.

Pozostałe zatrzymane osoby zawierały fikcyjne umowy na wykonanie tych remontów i napraw. Prac jednak nigdy nie wykonywano, choć płacono za nie pieniędzmi pochodzącymi z dotacji na utrzymanie zdolności produkcyjnych na czas zagrożenia bezpieczeństwa państwa.

Firma "Wifama-Prexer" zajmuje się m.in. projektowaniem, produkcją i remontowaniem maszyn budowlanych, podzespołów i części do czołgów, wyrobów uzbrojenia lotniczego oraz produkcją broni strzeleckiej i białej - szabli i noży. (an)

d1vzblt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vzblt
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj